Baştan söyleyeyim, Yapay zeka kavramın derinine hakim değilim. Ancak, Büyük veri toplama konusunda deneyimlerim olmuştur ve bu konuda sürekli kendimi geliştiriyorum. Dijital pazarlama sektör gereği Büyük verilerin ince ayrıntılarını araştırıp A/B tesleri gerçekleştiriyorum.

Big data (Büyük veri) ve Artificial intelligence (Yapay zeka) hakkında buz üstü-altı bilgileri Wikiwand üzerinden kaynaklarıyla birlitke ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir, ne olduğu konusunda fikir edinebilirsiniz.

Yazılım tarafında kendimi epeydir yoruyorum ve zamanla bir şeyleri öğreniyorum. Çok amatörce olabilir ama daha birkaç hafta önce Hasan (bloğunda harika yazılar var, inceleyin derim) iş arkadaşım sayesinde şu CSS kodlamasını gerçekleştirmiştim. Evet, çok basit görünüyor ama çok hoşuma gitti. Bu bir ödevdi ve yapmam 2-3 dakikamı almıştı. Yazılımı tamamen öğrensem neler yapabileceğimi hayal bile edemiyorum.

Düşünsenize, kodlamanın tüm türlerine hakimsiniz ve elinizde depoladığınız bir sürü Büyük veri var. Diyelim ki bu Büyük veri içerisinde dünyadaki tüm şarkıların sözleri var. Ben daha nasıl kodlamaya dökebileceğimi bilmiyorum ama şöyle hayal ediyorum;

Eğer tüm bu şarkı sözlerinin, türleri tek tek komut haline getirirsem, eminim ortaya bir şarkı sözleri yazan Yapay zeka çıkar. O halde şarkı sözlerini yazan kişilere ihtiyaç duyumaz diye düşünüyorum. Bilmem siz ne düşünürsünüz ama benim düşüncelerim bu şekilde. Elbette siz de düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Ayrıca şöyle de düşünüyorum;

İnsan direkt yaratıcı doğmadı, onu yaratıcılığını çevresi, öğrendikleri ve hayatı boyunca uyguladıkları sayesinde doğmuştur. Peki bu Yapay zeka bu kadar sözleri toplarsa ne kadar yaratıcı olabilir? İnsan beyninden daha güçlü olabilir mi? Yoksa her gün yaptığı şeyleri yeniden mi yapacak?

ARQ (2016)

Kaynak: Letterboxd (ARQ, 2016)

ARQ filmini izlerken çok etkinlendim ve bu yazının asıl ilhamı kaynağı oradan geldi diyebilirim. Robbie Amell dediğimiz ARQ filminin baş kahramanı bir program yazdı ve bu program sayesinde her ölümü sonrasında yeniden diriliyor. Her dirildiğinde de bir önceki yaşamında ne yaptığını hatırlıyor ve bir daha ölmemek için farklı hareketler yapmaya çalışıyor. Filmle ilgili çok fazla spoiler vermek istemiyorum, izlediğinizde çok etkinleneceğinizden eminim. Film 2016 yılında yayınlandığı için epeyce yeni teknoloji kullanılmış. Peki;

Yapay zeka ve Büyük veri ilişkisi neleri doğurur?

İnsan üstü robotlar. Robotlar, insanların işlerine son mu verecek, yoksa onları kurtacak mı henüz eminim değilim ama Hasan arkadaşımın dediğine göre, eğer Yapay zeka insanların işlerine son verecekse ekonomi açısından çökeriz.

Yapay zeka örneği:

Daha birkaç gün öncesinde Yemeksepeti‘nin uyguladığı sipariş durumu karşıma geldi. Yeni bir özellik yaratmışlar, çok da zekice olmuş (Bakınız: Siparişiniz hazırlanıyor / Siparişiniz yolda). Bunu gördüğümde şöyle düşündüm, demek ki canlı yardım kısmıyla artık ‘insanlar’ ilgilenmeyecek, tamamen yapay zekaya devredilmiş. O zaman canlı yardımda çalışan insanlar işten mi atılacak? Henüz buna bir yanıt bulamadım, açıkçası Yemeksepeti yetkililerine de sorup araştırmadım. Ama eğer öyle ise, şimdiden Yapay zekanın devrimine hazırlanmalıyız, ki son zamanlarda gündemde oturmuş durumda.

İnsanlar yorulur ve bir yerden sonra hata yapmaya başlar. Yapay zeka ile Büyük veri ise hiçbir zaman hata yapmayacaktır. Aksine, her gün yaptığını yapacak ve daha da geliştirilmiş olacaktır. Ama bunu geliştirecek olan ise, insanlardır.

Şimdilik Yapay zeka ve Büyük veri ilişkisi hakkında yazabileceğim en acemi yazım budur. Belki sonraki zamanlarda bu konuda kendimi iyice geliştirdiğimde çok daha derin bilgiler karalayacağım. O güne kadar bu yazım burada dursun.