Epeydir aklımda olan, bir türlü aksiyona geçirmediğim ve sürekli başka amaçla kullandığım YouTube kanalım için video içerik (VLOG) üretmeye başladım geçen günlerde.

Rusya bu konuda oldukça aktif, en azından ben onları daha çok takip ettiğim için oradan biliyorum. Aktiflik durumu ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor olabilir ama YouTube’un 1 dakikasında 4 küsür milyon video tüketiliyor(buradaki verilere dayanarak söylüyorum). Harika video içerikler üretiyorlar; İzlemekten keyif aldığım ve mouse’u bile oynatmak istemediğim videoları var. Cesaret arıyordum kendimde ve sanırım onu buldum.

Video konseptim şimdilik sadece günlüğümü çekmekten oluşuyor. Günümü nasıl değerlendirdiğimden oluşuyor videolar. Video editörü olmamamla birlikte bir program indirip onun üzerinden düzenlemeler yaptıkça yeni özellikler öğreniyorum sürekli.

İlk vlog: Hayatımın bir sabahı

İkinci vlog: Hayatımın bir akşamı

Video içeriklerim bildiğim dilleri kapsıyor. Başlıkları ve videoların ilk açıklamalarını İngilizce dilinde tercih ettim. Videoların açıklama bölümünde İngilizce yanında Türkçe, Rusça ve Romence dilleri de mevcut. Sadece bir dille sınırlı kalmak istemedim sadece.

Google’ın görselleri Vision API ile algıladığını biliyorum. Google’da bir görsel yüklediğiniz zaman zaten benzerlerini size sunuyor, oradan bunu açıkça görebilirsiniz. İleride neden videoları da okuyan bir API çıkarmasın? diye düşüp artık bu işi hobi haline getirmeyi düşündüm.

Konsepti zamanla değiştireceğim; Bazen hayatımdan, bazen dünyadan ilginç, yaratıcı ve eğlenceli videolar çekerek belki de yakında Micro Belgesel dahi çekerim, kim bilir 🙂 Ne de olsa her şey acemilikle başlar.