Tonguç Akademi‘yi ilk lise hayatımda tanıdım. Her ne kadar dersleri usul usul dinlesem de okuldan aldığım bilgiler bana yetersiz kalıyordu ve internet’ten özel dersler aramaya başlamıştım. Karşıma bir YouTube kanalı çıktı, yanlış hatırlamıyorsam matematikteki integral konu anlatımını arıyordum. O kadar eğlenceli geçiyordu ki anlatımları… hem gülüyordum hem de konular aklıma daha kolay giriyordu. Bu kez ders değil, Tonguç Akademi hakkında bilgi almak istedim. Daha yakından tanımak, başarılarının sırlarını ve hedeflerini öğrenmek amacıyla Röportaj yapmaya karar verdim.

Okumak da neymiş ben tembelim videolu röportajı izlemek istiyorum diyorsan, şöyle bir sürprizimiz var 🙂

ama bence yine de okumalısınız… 😉

Tonguç Akademi projenizden bahsedebilir misiniz, nasıl hayata geçti?

Yıllardır eğitim alanında verdiğimiz hizmet ve çabayı, artık online olarak öğrencilerimize aktarmak istedik. Günümüz internet çağı ve insanlara ulaşmanın en kolay yolu da sosyal medya olduğundan, biz de öğrencilere ulaşmanın en kolay yolu olan online eğitim sistemini kullanmak istedik.

Çağımız internet çağı olduğundan biz de bilgilerimizi bir Youtube kanalı üzerinden paylaşmanın etkili olacağını düşündük ve Tonguç Akademi Youtube kanalını açtık. Tonguç Akademi Youtube kanalımızda Matematikten, Fiziğe, Türkçe’den İngilizce’ye, Din kültüründen Biyoloji’ye kadar her dersi anlatıyoruz.

Videoda eğitim veren kişi kimdir, kendisi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Videolarda sözel dersleri anlatarak sadece ben eğitim vermiyorum (Talha Doğan) ayrıca sayısal dersleri anlatan Mehmet Hoca (Mehmet Tuğutlu) da var.
Tüm bu konuları nasıl biliyorsunuz derseniz, biz öğrencilerle empati kurduk, madem öğrencilerin tüm derslere ihtiyacı var biz de tüm dersleri anlatmak zorundayız dedik ve bu konuda kendimizi geliştirerek tüm dersleri anlatabilecek hale geldik.

Yine bazı videolarda bizlere destek olan başka hocalarımız da oluyor.

İlkokul, Lise ve Üniversite’ye giden öğrencilerin sizin eğitim videolarınızdan yararlanıyor. Peki sizce öğrenciler eğitim almak neden farklı bir kanala ihtiyaç duyar? Türkiye’deki okullarda yetersiz eğitim verildiğinden dolayı mı?

Okullarımızda da oldukça yetkin ve bilgili hocalarımız var. Milli Eğitim’de okul kitaplarını ücretsiz dağıtarak ve öğretmen seçiminde daha ince eleyip sık dokuyarak hareket ediyor ve eğitime önem verdiğini bu sayede gösteriyor. Tabi ki de okuldaki eğitim yeterli ama eğitimde destek olmak adına bu projeyi hayata geçirdik. Onların bilgiyi öğrenciye daha kolay aktarması için yardımcı oluyoruz. Daha da önemlisi öğrencilere faydalı olmak istiyoruz.

Video eğitimleriniz oldukça eğlenceli geçiyor. Hem ücretsiz bilgi veriyorsunuz hem de dersler hakkında bilinmeyen birçok ip uçları. Peki siz bundan nasıl kazanç elde edebiliyorsunuz?

Bu projeye başlarken sosyal sorumluluk projesi olarak başlamıştık. Eğitimin ücretsiz faydalanılması gerekilen ve herkese eşit koşullarda aktarılabilen bir şey olduğunu göstermek amacımız. Öğrencilerden gelen destek ve onların başarısı bizim en büyük motive kaynağımız. Şu an için herhangi bir kazanç elde etmiyoruz. Ama kitaplarımız, kalemlerimiz, soru bankalarımız hazırlanıyor bunları öğrencilerimizle paylaşacağız. Onların desteği ile birlikte onlara daha destekleyici ve eğitici videolar yapmaya devam edeceğiz.

Şimdi veya ilerideki zamanda Tonguç Akademi Özel Okulu açmayı düşünüyor musunuz?

Tabi ki ilerleyen zamanlarda böyle bir projeyi hayata geçirmek isteriz. Öğrencilerle birebir iletişimde olabileceğimiz ve dersleri birebir aktarabileceğimiz bir platformda olmayı biz de isteriz.

Başlarda sizin projeniz tanınmıyorken, kitleyi büyütmek için hangi yolları izlediniz?

Videoların yayılması biraz fısıltı gazetesi şeklinde gerçekleşti. Videolarımızı izleyen arkadaşlarına anlattı, videoları paylaştı. Sosyal medya da zaten böyle bir şey bir kere paylaşıldı mı dünyanın öbür ucundaki insana bile çok kolay duyurulabiliyor. Tabi ki videolardaki dersleri anlatım tarzımız da bu tanınmanın en önemli parçası. Yine sosyal medya da ki hesaplarımızda yaptığımız paylaşım ve duyurularla da bu kitleye daha çabuk ulaştık.

Öğrencilerinizden proje hakkında gelen birkaç yorumları bizimle paylaşır mısınız?

Öğrencilerimizden gelen olumlu ya da olumsuz her türlü yorum bizim için çok değerli. Çünkü bizi yönlendiren, gelişmemiz sağlayan şey onlardan bize gelen dönüşümler.
“Teog da 490 kadar puan yaptım sayenizde, Lys’de Tıp fakültesine girdim hocam” diyen her gün yüzlerce teşekkür ve başarı mesajı alıyoruz.

Türkiye’de başarılı olmanın sırları nelerdir?

Bizler ülkemizde eğitim ile başarılı olabileceğini insanlara göstermek istedik.
İnsanlar eğer cehaletle savaşırlarsa, ortada ne kötü olaylar yaşanır , ne savaşlar ne ekonomik krizler ne de mutsuz insanlar kalır. Hepsi eğitim ile yenilebilir. Bizim başarımızın sırrı ise samimiyet. Videolarımızda öğrencilerle sanki sınıfta dersteymişiz gibi dersi işliyoruz.