Müzik söz konusu olduğunda heyecanım ve sözlere olan merakım gerçekten çok büyük. Müziğin ilk 30 saniyesi benim için çok önemli, kulağıma hoş geliyorsa ısrarlı tutumum hiç bitmiyor. Bunu defalarca yazı karalayarak farklı farklı varyasyonlarla anlatabilirim ama bunu anlatmaya kalkışamam.

Spotify’i dinlenmenin bedeli

Spotify’in tarihini anlatmaya kalksam, kim bilir yazı nereye varacak. Spotify Türkiye’ye 2013 yılında geldi, ben ise 2015 yıllarının başlarında kullanmaya başladım. O zamanlar 10 TL gibi bir ücret ödeyerek istediğim müziği çaldırabiliyordum. Aradan neredeyse 4 yıl geçecek ama fiyatın artışı hiç umrumda olmadan Spotify kullanmaya devam ediyorum. Neden ki? Spotify yokken müzik dinleyemiyor muydum? Dinliyorum tabi ama hep aratıp indirmek zorunda kalıyordum.

https://www.spotify.com/tr/premium/

Eskiden şarkıcıların ismini ve şarkının ismini bilmek varken, şimdi sadece kulağa hoş gelen ve yolculuklara eşlik eden müzikleri albümlerime ekleyerek dinliyorum. Yani aslında bir yandan kolaylık sağlarken, bir diğer yandan dinlediğim müziğin kime ait olduğunu bilmiyorum. Nadir şarkıcılar ismini hatırlıyorum, aklımda kalanlar hiç değişmedi, hep dinliyorum. Spotify’in buna bir çözümü yok mu? Var, şarkıcıların profillerini takip ederek en son şarkılarını görebiliyoruz.

Spotify’da Haftalık Keşifler

Hiç saklamayacağım, her haftanın başı Pazartesi günleri “Discover Weekly” güncellenmesi için sabırsızlanıyorum. Spotify bana bunu sunduğu için çok minnettarım. Kimi zaman haftalık keşfinde gelen müzik hoşuma giderken, kimi zaman bunun benimle ne alakası var diyebiliyorum. Ancak aynı zamanda güzel bir şarkı bulmak için dakikalarımı harcamak yerine Spotify bana özel bulması ayrıcalık. Her ne kadar arkasında algoritmik bir çalışma olsa da, dinlediğim ve albümlere eklediğim müzikleri inceleyerek karşıma benzerini çıkarıyor.

Yaşantıları hatırlatan albümler

Geçen yılın en çok dinlediğim şarkılarını bir albüm yaparak karşıma çıkaran Spotify sayesinde artık daha sık müzik dinlediğimi fark ediyorum. Burayı zor toparlayacağım ama en azından denemiş olayım: Eskiden dinlediğim şarkıları açarken, bir filmin sahnesini, yaşantımdan bir olayı, yolculuğumu ve daha birçok şeyi hatırlatabilen şarkılar var. İlk 3 saniyesini dinlemek bile beyne giden sinyaller inanılamaz! Tüylerim sanki 200 volt elektrik çarpmış gibi (yaşadım) yukarı doğru yöneliyor.

Hayat nasıl mı değişti? Kolaylaştı. Ama kolaylaşması ile birlikte sanatçıların kim olduğu konusunda hiçbir fikrimiz olmamaya başladı. Fikrimce böyle, yine de müziksever biri olarak dinlediğim (sevdiğim) şarkıcıları aklımda tutmaya çalışıyorum. Siz de dinlediğiniz sanatçıları daha yakından tanımaya çalışın, böyle dinlenmesi çok daha zevkli.