8 dönemdir eğitim vermeyi sürdüren Sosyal Medya Kampüsü‘nün 9. dönemindeyiz. Bizleri, Ömürden Sezgin (n11.com’un marka müdürü), Ansı Deniz Rona (Turkcell’de Touch Experience Menager), Gökhan Reisoğlu (SEMtr’da Digital Strategy Lead), Erhan Özkantarcı (VivaKi Türkiye’de Genel Müdür Yardımcısı) ve Burak Kargın (Starcom’da Digital Media Director) konuşmacıları bekliyordu ve biz de onları. Burak Kargın’ın dışındaki diğer tüm konuşmacıların notları alabildiğim kadarıyla aşağıda yer verdim. Bazı konuşmacıların sunumları da mevcut, diğerleri geldikçe de içeriği güncelleyeceğim. Keyifli okumalar 🙂 

Sosyal Medya Kampüsü 2. Haftanın Özeti

Ömürden Sezgin (Marka Müdürü – n11.com)

 • Her şehir bir marka olmalı. Örneğin, Paris diyince aklımıza “aşk” geliyor. Çünkü Paris artık beynimizde böyle bir marka olarak yerleşti.
 • Marka olabilmek için uzun vadeli stratejiler gerektiriyor.
 • İş kurucaksanız ilgili pazarı araştırmalısınız. Hedef kitlenizi iyi tanımalısınız.

Marka olabilmek için 5 adım:

 1. İsim bulmak çok önemli. Özellikle .com uzantılı olması ve sosyal medya hesaplarında aynı hesap uzantısı (örneğin, tüm hesapların uzantısı /n11com/ şeklinde olmalı ki kullanıcılara kolaylık sağlayabilsin). Bulacağınız ismin bir hikayesi olması lazım, olmasa bile kendiniz kurgulamanız gerekiyor.
 2. Tüm duygulara hitap etmeli. Duyuya, kokuya ve göze hoş gelmeli. (Örneğin, starbucks’a gittiğiniz zaman zaten orada olduğunuzu kokusundan anlıyorsunuz.)
 3. Her şey tutarlı olmalı.
 4. İnsanlar gibi sosyal olmalı. TV kanalı ise bununla ilgili yerlerde reklamını doğru yerleştirmeli. Yani kanalınızda Basketbol ile ilgili programlar varsa mutlaka bunu güçlü tutmalısınız, ki insanlar bu kanalın gerçekten Basketbol ile ilgili olduğunu algılarında bulunsun.
 5. Tüketiciyi taraftar haline getirmelisiniz. Markanıza kolay ulaşabilmesi için uğraşmanız gerekir.

Not: Aslında 11 adımdı ama özetini bu şekilde çıkardım. 🙂

 • Biz n11 olarak, her şeyi “11”‘e bağlamaya çalışıyoruz. Kampanyalar, video reklamlar, ürünler, SMS vs hepsinde bu rakam geçiyor. Marka için bütünlük çok önemlidir.
 • n11.com’un 1 dakikasında 60 ürün satışı gerçekleşiyor*. (*Güncel verilerdir.)
 • E-ticaret genel olarak her yıl %35 kadar büyüyor.
 • Kampanyaları en azından birkaç ay öncesinden belirlemek sizin için avantaj sağlayabilir. Örneğin biz n11 olarak, 11 Ekim’den 11 Kasım’a kadar insanların kupon toplamaları sağladık ve bu sayede 11 Kasım’da satışların artmasını sağladık. O gece 65 milyon TL ciro yaparak Türkiye’nin günlük e-ticaret rekorunu kırdık. (NTV’deki ilgili haberi: 1 günde 65 milyon liralık online alışveriş)
  1. 450 bin ürün satıldı: 11 otomobil, 3 ton zeytinyağı, 9,500 otomobil lastiği, 2,000 adet dizüstü bilgisayar, 1 ton kuruyemiş, 11,500 cep telefonu ve daha bir sürüsü. 45 milyon kişiye erişilmeye çalışıldı ve toplamda 5 milyon ziyaret gerçekleşti.
  2. Ürünlerin %75‘i aynı gün kargoya verildi.

Ansı Deniz Rona (Touchpoint Experience Manager – Turkcell)

Ansı Deniz Rona - Sosyal Medya Kampüsü 9.Dönem

 • Eskiden CRM dediğimiz şey bugün yok. Aynı şekilde Targeting denen kavram da yakında olmayacak. Çünkü Big Data artık bizlere çok daha iyi yol gösterecek.
 • Starbucks kadar özgün olabilen markalar size iyi deneyim yaşatır ve sizin için vazgeçilmez olmasını sağlar. Çünkü Starbucks, yaptığı her şeyin arkasında bir stratejisi var. Çünkü Starbucks kullanıcıların memnuniyetini ölçümleme konusunda gerçekten çok iyi çalışmalar yapıyor ve size en rahat ortamı sağlamaya çalışıyor.

Starbucks Coffee’nin Twitter’daki özgünlük örneği:

Gökhan Reisoğlu (Digital Strategy Lead – SEMtr)

Gökhan Resioğlu’nun Sosyal Medya Kampüsü’nde anlattığı sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

 • Google AdWords reklamını ilk yayınladığınızda, ne getirisi sağlamak istediğinizi bilmeniz gerekiyor.
 • Türkiye’de, sektörden sektöre değişmekle beraber e-ticaret sektörünün yaklaşık %65‘i trafiği mobil üzerinden alıyor.
 • Google AdWords reklamlarında Long tail (Uzun kuyruklu & jenerik) kelimeler kullanmazsanız gereksiz yere para harcama şansınız yüksektir. Kendinizi kullanıcı yerine koyarsanız aynı düşünceye siz de sahip olabilirsiniz.

Fat head ve Long tail kelime örneği:

Keyword Variation - Anahtar Kelime Varyasyonu

 • Günümüzde e-ticaret’te birçok özellik bulunuyor ve her gün bu özellikler yenileniyor, yenileri ortaya çıkıyor. En önemlisi de kullanıcıya özel mesaj vermektir. Siz kullanıcı getirmek için para ödüyorsanız ama ona doğru mesajı veremiyorsanız ve kalbine dokanamıyorsanız paranızı boşa harcıyorsunuz.
  1. 80 karakterle doğru mesajı vermeniz ve siteye tıkladıktan sonra kullanıcıyı özel hissetirmeniz gerekiyor.
 • Sadık müşterilerinizle ilişkilerinizi daha sıkı tutmanız gerekiyor. Onlara daha özel mesajlar ve kampanyalar oluşturmalısınız.
 • Her marka için özel reklam kampanyaları yapılmalı. Örneğin, X markanız var ve bunun altında birkaç ürün kategorisi (papyon, kravat, gömlek vb.) varsa hepsine farklı reklamlar oluşturmalısınız, ki bu sayede en alakalı kullanıcıya ulaşabilirsiniz.
 • Google AdWords kalite skorunuzun yüksek hesaplanması için başlarda önce büyük bir teklifle başlayın, bir süre sonra da kademe kademe indirin. Eskiden vermiş olduğunuz teklifin daha az bir ücretle, daha fazla tıklamaya sahip olabilirsiniz. Buna rağmen herhangi bir sıra kaybınız da olmayacaktır.

Erhan Özkantarcı (Associate General Manager – VivaKi Turkey)

Erhan Özkantarcı’nın Sosyal Medya Kampüsü’nde anlattığı sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Konusu: İçerik Pazarlama

 • Sektörünüzle ilgili tüm yenilikleri yakından takip etmeniz gerekiyor. Çünkü günün sonunda bir şeyler değişiyorsa, sizin iş yapış tarzınızın da adapte olması gerekiyor.
  1. Devamlı kendinizi yenilemeniz.
  2. Sürekli yurtiçi ve yurtdışı ilgili yayınları takibini yapmanız.
  3. Yeni bir sosyal mecra çıktığında bunu ilk siz biliyor, öğreniyor, kurcalıyor ve belki de müşterilerinize sunuyor olacaksınız.
 • Her anlamda insanlar çok fazla tüketmeye başladılar. Eskiden bir çizgi filmin çıkması için 1 hafta beklenirken, şimdi 1 günde, 1 kişi tarafından onlarca bölüm izlenebiliyor hale geldi.
 • İçeriğin tek çeşidi yok. Ürettiğiniz her şey bir içeriğe dönüşebilir. Sadece bunu nasıl yapacağınız ve kim için yaptığınızı hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor.
 • Uzayın sınırından atlayan Avusturyalı paraşütçü Felix Baumgartner, dünya rekoru kırdı. Ancak şu an dünya rekoru Felix’te değil, Google’ın patronu olan Alan Eustace’a ait. Bunu bilgiyi çoğu bilmiyor çünkü bize hiç kimse Alan’ın atlayışını pazarlamadı. Oysa Redbull, Felix’in atlayışını bir hikayeye çevirerek herkesin aklına kazıdı.
 • Görsel’in mutlaka bir anlamı olmalı, bakıldığı zaman hikayenin ana konusu anlaşılmalı. Örneğin, Oreo’nun Türkiye’ye gelişi “Sen mi büyüksün, ben mi?” ile başlamıştı ve hazırlık olarak şu görsel sosyal medya’da paylaşılmıştı. Bu görsele baktığımızda, Oreo’nun Istanbul’a geldiğini açık bir şekilde görebiliyoruz.

Markaların sosyal medya iletişiminde şu 3 konudan uzak durmalı:

 1. Futbol
 2. Siyaset
 3. Din
 • Gündemdeki olayları fırsata çevirmeye çalışın. Örneğin dişarıda yağmur yağıyorsa, erkenden bir kampanya oluşturun ve su geçirmez ürünlerinizi reklam çıkın. Veyahut elektrikler kesildiyse ve sizin bununla ilgili bir fikir düşünmeniz gerekiyor.

Gündemi takip edip olayları fırsata çevirmeyi başaran birkaç yaratıcı örnek: Oreo, Faber-Castell, n11, Durex ve daha birçok yaratıcı reklamları bu sayfada paylaşıyorum.

 • C2A (Call to Action) sosyal medya’da çok önemlidir. İnsanları aksiyona geçirmenin en iyi yoludur. (Oreo’dan C2A örneği).

Not ettiklerim bu şekilde, umarım sizin için yararlı bilgiler yer alıyordur. Bazı kısımlarda örnek gerektirdiği için kendim ekleme yaptım. Bazıları konuşmacıların sunumlarında vardı, bazıları ise yoktu. Şimdiden söyleyeyim dedim. 🙂

Sosyal Medya Kampüsü’nün 9. dönemi 24 Nisan’a kadar devam edecek. O zamana kadar tüm güncellemelerini aktif bir şekilde Facebook sayfasından veya Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. Zaten eğitime katılmamış olsanız bile arada canlı yayın yapılıyor, takip etmenizi öneririm.

Bir sonraki etkinlik notlarında görüşmek üzere, hoşça kalın!