SEO denince akla ilk yaratıcılık, konsantre, motivasyon ve süreklilik gelmeli. SEO “öptüm geçti” değildir, keyifle sürdürebilmesi gereken bir ilişki türüdür. Bombastik bir hal alana kadar görselleştirelim mi, ne dersiniz? Haydi başlayalım!

  • Yaratıcılık

SEO'da yaratıcılık

SEO’da ilk atman gereken adım; Yaratıcılıktır. Bir şeyleri yaratın ve ne olacağını düşünün. Eğer ki bu fikir başarılı olacağına inanıyorsanız önce araştırın ardından harekete geçin. Örnek vereyim; “Efsane Cuma” – bu sektörle ilgiliyseniz kimden geldiğini biliyor olmalısınız. Var olan (Black Friday – Kara Cuma) isimdi sadece üstüne çalışılmış ve ortaya güzel bir fikir çıkmış. Arkasında bir sürü çalışması olduğundan eminim (Elde ettikleri başarı). İşte başarının asıl kaynağı buradan başlar. Var olan şeyleri aynı şekilde yapmak yerine (ki bu sizin markanızı değil, o fikri yaratan markayı güçlendirmiş olursunuz) üstüne çalışın ve ortaya iz bırakacak fikir yaratın.

  • Konsantrasyon

Bu konu da yartıcılıktan sonra gelir, üstteki konuda belirttiğim gibi; Aynı şeyler üzerinde çalışmayın. Konsantre olun, bunun için çeşitli imkanlarınız mevcuttur: Bir kafede oturup kulaklık takarak müzik dinlemek, beyin fırtınası yapıp ardından kendinize zaman ayırarak konuştuktarınız üzerine derince düşünmek vesaire. Konsantre olmak; öpücüğün atıldığı zaman çok önemli olduğunu hepimiz farkındayızdır diye düşünüyorum.

  • Motivasyon

Başarılı markaları takip edin; Nasıl yapmışlar, nelerden faydalanmışlar ve ne yaparak insanları etkilemişler sorularını sorarak öğrenmeye çalışın. Birebir konuşma imkanınız varsa bunu yapın, çekinmeyin. Şahsen motivasyon kaynağım başarılı insanların konuşmaları dinlemektir son zamanlarda. Hep dinlerim, dinlediklerimden almak istediğimi alıyorum ve üzerinde sürekli çalışıyorum. Berfin ile yaptığım röportajda bu konudan bahsetmiştim, göz atmak isterseniz buraya röportajın linkini bırakıyorum (Gerçek Azmin Öyküsü – Roman Adamita Röportajı).

  • Süreklilik – Sürdürülebilirlik

En sevdiğim konularından biri de Sürdürülebilir işlerdir. Yaptığım her işin altında azmim dokunmuştur. İnce dokunuşlar sürdürülebilir iş yapmak için çok önemlidir. Optimizasyon yapmanın en keyifli yanı da budur, süreklilik. Sürekli bir şeylerle uğraşmanız gerekiyor; Alt yapı uyumluluğu, sektör alakalığı, rekabetin yoğunluk oranları, ziyaretlerin kaynağı, sorumlulukların nelerden oluştuğunu, ülke ve kişi hedefi, nelere ihtiyaç duyulduğunu, benden almak istediği ve beklentileri gibi birçok kriter sayılabilir.

Not: Bu yazıyı yazarken Kadıköy’deki kafede oturup kulaklıkla son ses müzik dinledim, malum maç yüzünden herkesten değişik değişik sesler çıkıyordu, anladınız siz 🙂

Görsel kaynağı: wallhaven