Rusya’daki SEMrush şirketinde İçerik Yönetici olarak görev alan Anastasia Sidko ile röportaj gerçekleştirdik. Röportajı aslında Rusça dilinde yaptık, sonradan Türkçe’ye çevirdim. SEMrush’ta bulunmak nasıl bir duygu, özel günlerde neler yapılıyor, bu araç nedir ve nasıl kullanılır gibi birçok soruya yanıt bulabilirsiniz.

Anastasia, kendi hakkında bilgi verebilir misin? Neyle uğraşıyorsun?
SEMrush, Content Manager - Anastasia Sidko

Anastasia Sidko

SEMrush şirketinde içerik yöneticisi (Content Manager) olarak görev alıyorum. SEMrush, SEO uzmanları ve dijital pazarlama ile ilgilenen kişiler için yapılmış global bir araçtır. Aynı zamanda SEMrush şirketi için içerik stratejileri belirliyorum, SEMrush blogu (http://www.semrush.com/blog/) için içerikler paylaşıyorum ve SEO uzmanlarıyla ilişkiler kuruyorum. Benim en çok ilgilendiğim alanlar: SEO, içerik pazarlaması, e-ticaret ve sosyal medya.

Neden SEO mesleğini seçtin?

Uzun zamandır birçok site için içerik üretiyorum, daha kaliteli ve orijinal olmasını sağlayarak. Ancak bir anda sadece içerik üretmeyle bitmediğini farkına vardım. Her ne kadar eşsiz ve ilgi çekici olsa bile bu durum bir web siteyi popüler hale getirmeyeceğini anladım. İşte ben o zaman araştırmaya başladım. Daha çok kitleye nasıl ulaşabileceğimi, o kitlenin nasıl bir başka arkadaşıyla paylaştırmayı sağlayacağımı çözmeye başladım. Ve bu şekilde kendimi SEO içerisinde buldum.

SEO uzmanlık mesleği ve gelişimleri yaklaşık 10 yıldır devam ediyor. Uzman dediğimiz kişiler zamanla azalmaya başladı, peki sence bunun sebepleri nedir?

Ana nedenlerinden birisi, SEO’nun sürekli değişmesidir. Arama motorlarının algoritmaları devamlı olarak gelişiyor ve bu durum SEO uzmanlarını daha çok zorlamaya başlıyor. Elbette bu güncellemeler, SEO’nun daha etkili olabilmesi adına yapılıyor.

Bugünlerde arama motoru basit bir yapı olmaktan çıktı. Artık kullanıcılarını mutlu edebilmek için “en alakalı web sayfaları” seçerek gerektiği şekilde sıralamaya sokuyor. SEO oldukça zorlaştı, eskiden yapılan çalışmalar bugünlerde yapılsa aktif rölünde olan rakipleri asla geçemeyiz.

Günümüzde SEO – sabır, uzmanlık ve genellikle yaratıcılık gerektiren bir alandır.

Bugünlerde temel sorunlarından birisi – ülkede(Rusya’da) ekonomik krizin olmasıdır. Bu durum sizin internetteki pazarlamalarınızı nasıl etkiliyor?

Bu soruya net bir cevap vermek oldukça zordur. Rakiplerin kaderlerine ve internet ortamındaki yaptığı işlere bağlıdır.

Örneğin; SEMrush şu an Brezilya’da inanılmaz şekilde büyüyor çünkü Brezilyalı pazarlamacıların bu tür kaliteli bir araç yapmaları imkanı yok. Daha doğrusu ekonomiyi dengede tutabilmek için hazırda bulunan araçlardan faydalanıyorlar.

Yıllardır SEMrush aracını kullanıyorum. Ancak hala merak ediyorum; Bu SEO aracı nasıl çalışıyor? Algoritmanın mantığı nedir?

Her anahtar kelime için Google’daki ilk 20 arama sonucunu (100 arama sonucu – USA için geçerli) analiz ediyor. Her bir kelimeyi detaylıca analize ederek kullanıcılara paylaşıyoruz. SEMrush’un nasıl çalıştığı ile alakalı daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız sitemizdeki video dersleri (http://www.semrush.com/video-tutorial/) izleyebilir veya kılavuzları okuyabilirsiniz.

Günümüzde SEO uzmanlarının yapması/öğrenmesi gereken şeyler neler? Bu mesleği kendi başına nasıl öğrenebilir? İnternet akademileri, etkinliklere katılarak yarar sağlayabilir mi?

SEO dediğim gibi günden güne daha zor hale geliyor, eskisi gibi değil, artık daha fazla pazarlama yönleriyle kesişmeye başladı. SEO uzmanlarının başarılı ve rekabetçi olmaları için yapmaları gereken tek şey; bu sektörü iyi takip etmektir.

Online pazarlamayı bilmek, içerik üretmeyi becerebilmek(özellikle görsel destekli içerikler) ve insanlarla iletişim kurmak çok önemlidir.

Bence SEO’yu kendi başına öğrenebilmek en iyi seçimlerden birisi olabilir. Elbette etkinliklere katılmak, çevre edinmek açısından büyük bir avantajdır, kaçırılmamalıdır. Ayrıca internet ortamında büyük miktarda bilgi edinilebilecek kaynaklar var – Topluluk/Profil siteleri, online dergiler, forumlar, web seminerleri ve Twitter sohbetleri, bloglar ve SEO/Dijital Pazarlama alanında uzman kişilerin sosyal medya sitelerini takip etmek gibi…

Önemli olan – istek ve en iyisi olabilmek için sevdiğin alanı seçmektir.

Ve son olarak; SEMrush’ta nasıl zaman geçiriyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

SEMrush, mutlu ve birbirimizle dost olan bir ekibiz. Ekip olarak sıkça etkinlikler gerçekleştiriyoruz, dağlara çıkıp kayak turları yapıyoruz, langırt maçları oynuyoruz ve daha birçok çeşitli faaliyerlerde bulunuyoruz.

Happy Halloween from SEMrush!!!🎃👻 #SEMrush #Halloween

SEMrush (@semrushcom) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()