Salih Ertuğrul, Twitter’da uzun bir süredir takip ettiğim kişidir. Kendisi teknoloji ile alakalı birbirinden yararlı paylaşımlar yapıyor. Hem bilgi edinmek amaçlı hem de teknolojiyi daha yakından takip etmek için bence tam aradığınız kişi Salih Ertuğrul‘dur. Aslında ben de tanımak istedim kim olduğunu ve neler yaptığını… Ancak çok bilen dediğimiz Google da fazla bir şey bulamayınca kendisiyle iletişime geçip röportaj yapmaya karar verdim. Geri çevirmediği için de özellikle teşekkür ediyor ve sizi bu röportajla baş başa bırakıyorum 🙂

Salih Ertuğrul, sizi tanımlayan kriterleri bizlere aktarır mısınız?
Salih Ertuğrul ile Röportaj

Salih Ertuğrul

Kişinin kendisini tanımlaması kadar zor bir şey yok aslında, basit yaşamayı seven, hayatının her anında teknoloji olan, gerçekçi, değerleri olan ve diğer kişilerin değerlerine saygılı olan birisiyim.

 

 

Neden Bilişim ve Teknoloji sektöründe çalışmayı tercih ettiniz?

Bazen insanın ne iş yapacağına kendisi karar veremiyor. Yaşanan hayat yaptığı işi kişiye kabul ettiriyor. Mezun olduğum Fizik mühendisliği bölümü tam anlamı ile teknolojinin içinde olan bir bölüm olmasına rağmen, maalesef ülkemizde yeterince tanınan ve önem verilen bir bölüm olmadığı için bölümüm ile alakalı bir iş yapmadım. Zaten çoğu Fizik Mühendisi de bilgisayar konusunda çalışıyor. Ben de genel olarak bilişim sektöründe çalışıyorum. Teknoloji, özel ilgi alanım.

Teknolojilerin ilerleyişini sıkla takip ediyorsunuzdur. Sizce bu ilerleyiş 2020-2040 yıllar arasında ne gibi değişiklikler yaratacak?

Çok değil bundan 10 yıl önce şu an kullandığımız teknolojilerin çoğunu tahmin bile edemiyorduk. Bu sebeple söylediğiniz zaman bilimi büyük gelişmelere zemin hazırlayacaktır. Günümüzün en önemli trend konularından olan nesnelerin interneti, 3d yazıcı, Mars yolculuğu, Yapay zeka gibi konular geleceğimizi şekillendirecek. 3d yazıcı teknolojisi ile yapılabilecekler hayal güçümüz ile sınırlı olacak. Halen bazı organ ve vücut parçaları yapılmaya başlandı bile. Gelecekte her anımızı kaydeden ve ona göre size bilgi verebilen teknolojiler ile yaşamayı öğreneceğiz. Hayatın çok daha fazla dijitalleşeceği, belkide şu günleri özlemle anacağımız bir ortamda yaşayacağız. Özellikle insan beyni ve DNA’sı konusunda yapılan araştırmalar ile bu konudaki bilinmezlerin çoğu aydınlanmış olacak. İnsanlığın belli ölçülerde dünya dışında yaşam ortamları arayacağı ve oluşturacağı bir gelecek bekliyor bizi. Aynı zamanda Robotik teknolojisi her zamankinden daha fazla hayatın içinde olacak. Kim bilir belkide çoğu insan, robotlar yüzünden işinden olacak.

Elinizde büyük bir para bütçesi olsa hangi teknolojilere yatırım yapardınız? Elbette nedenlerini de merak ediyoruz 🙂

Nesnelerin interneti, 3D Yazıcı, Gen teknolojisi, Database madenciliği ve Yazılım. Nedenleri ile ilgilenenler benim ile iletişime geçebilirler 🙂

NASA, önümüzdeki 2035 yılında Mars’a ilk kez bir insan göndermeyi hedefliyor. Peki sizce bir uzay aracın bu kadar uzun sürede bitmesinin nedeni nedir? Çeşitli deneyler mi, teknoloji yetersizliğinden mi… Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Uzay teknolojisinin sanılandan çok fazla ilerde olduğunu söyleyebilirim. Amaç sadece Mars’a gitmek değil, daha uzak sistemlere gidebilecek teknolojiler geliştirmek. Şahsi fikrim bu sürecin bu kadar uzun olmayacağı, düşünülenden daha fazla gelişmelerin olacağı yönünde.

Peki, teknolojiyi daha yakından takip edebilmek için birkaç web sitesi önerebilir misiniz?

Bu konuda çok da alçak gönüllü olamayacağım. Teknoloji konusunda oldukça fazla zaman harcıyorum. Bu konuda profilimi takip etmelerinde oldukça yarar olduğunu söylemek istiyorum.


Özellikle öğrencilerin takip etmesinde çok büyük yarar görüyorum. İlerleyen sürelerde bu konuda bazı girişimlerin olacak. Sadece teknoloji olan profilimde eminim kendileri için birşeyler bulacaklar. Profilimde gerek Türkiye’den ve gerekse de yurt dışından yaklaşık 780 farklı kaynaktan seçtiğim haberleri paylaşıyorum.

Son olarak sormak istediğim ve ayrıca merak ettiğim bir konu; Teknoloji olmadan günümüzde nasıl bir yaşam sürdürebiliriz? Bize ne gibi avantajları ve dezavantajları olabilir?

Bu soruya cevap aslında çok basit; çok değil neredeyse 15 yıl önce hayatımızda teknoloji yoktu. Peki o zaman ne yapıyorduk? Bana kalırsa hayatın daha fazla içindeydik. Daha fazla etkileşim yapıyorduk. Günümüzde, sanki çok daha fazla etkileşim ortamı var gibi gözükse de sanallaşan ortamlar, samimiyeti, güveni ortadan kaldırmış durumda. Şehir ortamından kırsala doğru çıkıldığında eskiden neler yaptığımız konsunda yaşayan örnekleri bulabiliyorum. Bu çok hoşuma gidiyor. İçtenlik, samimiyet, düşünce tazeliği ve temizliği oldukça etkiliyor beni. Bu sebeple şehre her zaman bağlı kalmayalım.

Son söz;
Bazen basitlik, en büyük mutluluk ve servettir.

İlginiz için teşekkür eder hoşça kalmanızı dilerim. 🙂