Rakipleri tanımak, etrafınızdaki insanları tanımak kadar zor değildir. Tek yapılması gereken şey; Araştırmak, araştırmak ve tekrar araştırmak.

Rengini belirle. Karakterini ortaya koy. Harekete geç ve herkesten en iyisi ol. Başarılı olursan belki de diğer rakipler kadar olamazsın ama en azından kendi renginle, karakterinle ve hareketlerinle başarılı olacaksın.

Rakipleri Araştırın

Onları bulmanın birçok yolu var. Sektörünüze göre değişir. Peki genel olarak rakipler nasıl bulunur? İşte şimdi adım adım birkaç faydalı ipucu vereceğim:

 1. Tablo oluşturun ve içinde projenizdeki tüm kategorilerinizin anahtar kelimelerini dahil edin.
 2. Belirlediğiniz anahtar kelimelerin aylık aranma hacmini çıkarın. En rekabetli olanlarından en düşük rekabetine göre sıralayın. Kullanabileceğiniz birkaç araç:
  1. Google AdWords: Keyword Planner
  2. SEOmonitor: The Topic Exporer
  3. Keyword Tool: keywordtool.io
  4. ahrefs & SEMrush & Google Search Console & Google ilgili arama sonuçları
 3. Başlangıç için long tail (uzun kuyruklu) anahtar kelimeleri seçin. Bunlar sizin en başta dönüşüm alabileceğiniz en doğru anahtar kelimeler olacaktır.
 4. Yeterince long tail anahtar kelimeniz yoksa yukarıdaki araçları kullanın ve birkaç fikir çıkarın.

Rakipleri Analiz Edin

Sektörünüzde bulunan, aynı ürünleri ve/veya aynı amaca hizmet eden tüm markalara rakip denir. Rakip analizi ise, çeşitli yollara başvurarak yapılan işlemlerin bütüne denir.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

 1. Kimler belirlediğiniz anahtar kelimelere göre arama sonuçlarının en başında? Nasıl yapı oluşturmuşlar? Sayfa içi anahtar kelime yoğunlu (ideal yoğunluk: %1 ile %5 arası. Konu ile ilgili görüşler: Quora, Moz) nedir? Hepsini ölçün.
 2. Bazen, -ki genelde birçok popüler arama sonucundaki anahtar kelime yoğunluğunun önemi kalmayabilir. Ne mi önemli? Doğal, kullanıcıya hitap eden içerik yapısı (2012’de John Mueller ne demiş bakınız).
 3. Sıra geldi rakipleriniz anahtar kelimeleri nasıl kullandıklarına ve neler yaptıklarına öğrenmeye. Bunun için Google Alerts kullanmanızı öneririm. Kim, nerede ve ne tür içeriklere yer verdiğini anında öğrenebileceğiniz faydalı bir araçtır.
Harekete geçin!

Koşan homer simpson

Rakipleri buldun, inceledin, şimdi de harekete geçmenin tam zamanı. Suyun altındasınız, sessizce yüzün, suyun üstüne çıktığınızda tavus kuşu kadar fark edilir olursunuz.