Uçaktayken zamanın ne kadar çabuk akıp gittiğini, sanki zaman bir yere yetişmeye çalışıyormuş gibi hisseden bir ben değilimdir diye düşünüyorum. Uçağın illa havada olmasına gerek yok, pistte hareket ederken veya dururken bile. Daha geçen hafta yaşadığım bir uçak hikayemi buraya paylaşmak istiyorum.

Kısaca hikaye şöyle yaşandı;

Hepimiz uçağa bindik, “the board is completed” dedikten hemen sonra pilot birkaç dakika sonra uçmaya hazırlandığını bildirmişti. Tam birkaç saniye boyunca hızlandı ve uçmaya hazırdı. Hızlandığı vakitten 3-4 saniye sonrasında aniden durdu, bir anda tüm yolcular panik içerisindeydi. Pilotlar o vakit bir teknik sorunun olduğunu belirleterek tam 1 saat 20 dakika boyunca pistte kalkdık. En sonunda uçağın yanına “Turkish Airlines Opet” geldi.

Herhangi bir teknik arıza bulunmadığını anladık ama uçağın benzini az olduğunu bildiren hiçbir yetkili yoktu. Oysa her şey ortadaydı, benzinimiz az vardı diye uçuş gerçekleşmedi. Büyük bir şanstı, pilotun bunu sonradan farkediyor olmasıydı. Uçağın bir koruyucu meleği olsa gerek. Gerçek hikayesi böyle yaşanmıştı ama burada anlatmak istediğim şey, geçen vakti hiç anlamadan tekrar uçuşa geçtik. Ve evet, bu yazıyı şimdi yayınlıyor olmamın sebebi hepimizin sağ salim uçaktan inmemizdi.

Mutlu uçak yolcuları

Sıkça uçmuyor olsam da, yılda en az 5 kez uçtuğumu söyleyebilirim. Uçmayı çok severim, bu NASA’ya duyduğum ilgiden değil, kendimi daha iyi hissettiğimden kaynaklanıyor sanırım. Uçakta bazen kulaklığı takıp öylece gökyüzünden yeryüzüne bakıp müzik dinlemeyi de bir o kadar seviyorum. Ancak, bazı uçaklarda telefonların tamamen devre dışı bırakılması söyleniyor. Uçuş ve iniş sırasında özellikle belirtiliyor. Ben de bunun üzerinden epey meraklandım ve araştırmaya karar verdim.

Uçuş sırasında ve inişte taşınabilir elektronik aletlerinin kapatılmasının sebebi nedir?

  1. Sinyallerin (radyo iletişimi) bozulmaması
  2. Pilotlara gelen koordinasyonların temizce duyulması
  3. Uçak navigasyonuna engel olmaması
  4. Oluşabilecek herhangi bir tehlikeye karşı

NASA, Ocak 2017 yılında yaptığı “Passenger Electronic Devices” araştırmada güvenlik sorunlarına neden olan en az 50 elektronik cihaz vakası bulunduğunu açıkladı. Bunlardan biri, açık kalan elektronik cihazın bir uçağı 30 derece sapmaya ve navigasyon ekipmanında hata oluşmasına neden olduğu yönünde. Sorun her ne kadar küçük görünse de bir uçak için oldukça ciddi bir tehlike olabilir.

Buna rağmen ABD’de PRI (Public Radio International) yaptığı araştırmada 10 yolcudan 4’ü uçuş sırasında elektronik cihazlarının kapatılmasına karşı. Her ne kadar şimdiye kadar elektronik cihazdan dolayı uçak kazası tradejisi olmasa da, bir çözüm olabileceğini düşünerek uçakların çoğunda “DVD Player” dahil edildi.

Elbette “Airplane Mode – Uçuş Modu” olan her bir elektronik cihaz için bunlar geçerli olmayabilir, bildiğim kadarıyla. Elektronik cihazlarda Wi-Fi, GSM iletişimi ve Bluetooth özelliği olduğundan dolayı bunların devre dışı bırakılması uçuş güvenli olmasını sağlar. Aksi halde aşağıda paylaşacağım videodaki olayı kimse yaşamak istemez.

Hem uçakta daha konforlu ve rahat olmak istemez miyiz? O halde ne gereği var bu tür trajedilere ve paniklere? Mehşur komedyenin bilinen ismiyle Louis C. K., Conan O’Brien show programında yaptığı bir konuşmayı paylaşarak “Ne Öğrendim?” etiketiyle başladığım ilk “Uçak Hikayesi” yazı serisini bitiriyorum.