Bildiğiniz üzere bir önceki yazımda Google ve Yandex’i manipüle etmek üzere bir SEO deneyine girişmiştim. Deneyle ilgili birçok görüşler aldım ve açıkçası hoşuma da gitti. Ben de söz verdiğim gibi, bu SEO deneylerine devam edeceğim ve çalışmaların ne kadar etkili olduğunu güncel bir şekilde doğrulamaları paylaşacağım.

Vakit geldi başka platformlarından referans bağlantı almanın faydalarını öğrenmeye. Türkiye’de uzun bir süredir aktif olan Medium.com’u denemek istedim. Blogumda uzun bir süredir yer alan içerikleri kaynak linkle birlikte paylaştım ve tam 11 gün bekledim. Rand Fishkin’in stratejisine göre, her cuma günü yayınladıkları video eğitimlerini tam 3 ay sonra YouTube resmi kanallarına da yayınlıyorlar. Benzer bir strateji denemek üzere uygulamalara başladım.

Kısaca neler yaptım?

 1. Yoğun trafik çeken bir içeriği seçtim. Bu içeriğin ahrefs’e göre toplamda 28 adet organik trafik çektiği anahtar kelimesi var.
 2. Pek trafik çekmeyen ama oldukça zengin bir içeriği ek olarak seçtim. Ahrefs’e göre toplamda 18 adet organik trafiği çektiği anahtar kelimesi var.
 3. Her bir içerik için birkaç anahtar kelime seçimi yaptım. Bu anahtar kelimelerin en azından bir konuma sahip olması gerekti. En azından Google’da ilk 10 sayfanın sonuçlarında yer alması benim için kafiydi.
 4. Anahtar kelime seçimi yaparken mutlaka içerikle ilgili ve organik sonuçlardan trafik çekenler arasında olması gerekti.
 5. Her iki yazıyı da Picardes’in medium.com resmi hesabında paylaştım. Biri buradan, diğeri ise şuradan inceleyebilirsiniz.
 6. Başlıkları blogumdaki gibi yapmak yerine, daha çok organik trafik çektiğim anahtar kelimelere göre yapmayı tercih ettim. Hem daha özgün olması hem de farklı sorgulardan trafik çekebileyim.
 7. Kaynak linkleri iki farklı şekilde ekledim. Birini URL, diğerini başlık şeklinde.
 8. Medium.com’da yayınladığım her iki içeriği kendi kişisel hesabımdan alkışladım (beğendim) ve StumbleUpon sosyal mecrasında paylaştım. StumbleUpon sosyal ağında paylaşmamın nedeni ise, tamamen daha hızlı index alabilmesini istediğimden kaynaklanıyor.
 9. İçeriklere hiçbir işlem yapmadan 11 gün bekledim.

Sonuçları göster bana. Buyurun:

İçerik başlığı Yayın tarihi Hedef anahtar kelime Önceki sıralaması (26.09.2017) Sonraki sıralaması (7.10.2017)
Google Yandex Google Yandex
Google’a göre her programcının bilmesi gerekenler 12.09.2015 iyi bir programcı olmak için gerekli bilgiler 34 28 48 100+
bilgisayar mühendisinin bilmesi gerekenler 71 41 67 100+
google dersleri 8 2 10 3
kod yazmayı öğrenmek 23 77 21 85
bilgisayar mühendisinin bilmesi gerekenler 71 41 67 100+
Meşhur 14. MEC Business Seminar 2017 Nasıl Geçti? 6.03.2017 mec business seminar 16 8 20 9
mec bilkent 18 100+ 21 52
mec business seminar 2017 5 2 7 4
bilkent üniversitesi mec 17 100+ 21 100+

Bulgular

 1. Medium’da yayınladığım içerikler takip ettiğim üzere 4 gün içerisinde Google’da index aldılar. Yandex’te ne zaman index aldıklarını tam olarak takip edemedim ama tahmini olarak 1 hafta içerisinde sonuçlarda yer almaya başladılar.
 2. Sıralamalarda kesinlikle tam olarak sağlam bir yükselme olmadı. Dalgalandıkça dalgalandılar. Son 1-2 gün içerisinde yükselişe geçtiler ama pek de etkili bir sonuç değil.
 3. Google’da çok kötü bir sıralama kaydetmedim ama bazıları yükselişe geçti. Yükselmeye de devam ediyorlar gördüğüm kadarıyla. Sıralamalardan düşenler en fazla aynı konuma geleceğini ön görüyorum.
 4. Yandex, aynı içeriğin başka platformlarda yer almasına pek iyi bakmadığını öğrenmiş olduk. Ceza vermediği kaldı, 1 tana anahtar kelime hariç çoğu sonuçlardan silindi.
 5. Google ile ilgili olan içeriğin toplam 28 organik anahtar kelimesi varken, şu an 27 tane görünüyor. MEC Business Seminar ile ilgili olan içerik ise 18 organik anahtar kelimesi varken, oldu 15.
 6. Ahrefs’e göre genel olarak trafik çekilen anahtar kelime sayısından 12 tanesi eskildi.

Moral bozmak yok, deneylere devam 🙂 Her çalışmanın etkisi farklı olabiliyor, bu da etkisiz olanlar arasında gömülüp, tarihe girecek. Etkili ve etkisiz daha birçok SEO deneyleri paylaşıyor olacağım. Şimdilik olanlar üzerinde geri dönüşlerinizi almak isterim.