Başlığı görünce aklınıza her ne geldiyse unutmanızı istiyorum. Şimdiye kadar çalışmış olduğum birçok proje oldu ancak başarı hikayesi yazma konusunda henüz yeni başlıyorum. Daha doğrusu, Picardes’te bu tür başarılara hiç yer vermediğim için artık yavaş yavaş başlamayı düşünüyorum. İlk olarak ITOPYA’da yakaladığımız başarıdan bahsetmek istedim ama bundan önce kısaca projeden bahsetmeliyim;

ITOPYA kimdir? Ne yapar?

Kimdir: “ITOPYA (itopya.com), IT sektörüne yeni bir perakende zinciri; güçlü e-ticaret anlayışı ile sektöre farklılık kazandıracak güçlü adımlar ve tecrübeli personeller ile müşteri memnuniyeti odaklı çalışmayı prensip edinmiş bir markadır.

Ne yapar: “Gerek profesyonel IT çözümleri gerekse Gaming ürünlerde çok kısa sürede lider firma konumuna yükselmek ve IT çözümlerinde her ihtiyaca cevap verecek yapıda, kaliteli ve müşteri odaklı; kişisel kullanıcılardan kurumsal şirketlere teknoloji ihtiyacı olan her kullanıcıya en iyi çözüm için en iyi avantajları sunmaktadır.

ITOPYA ile ana hedefimiz neydi?

Müşterinin her zaman hedeflediği şey: Başarı. ITOPYA henüz daha yeni doğmuş bir bebekti ve onu en doğal şekilde besleyerek büyütmemiz gerekiyordu. Baştaki görevimiz, organik aramalarda daha fazla görünüm yakalamak için web sitesini kusursuz hale getirmekti. Ardından kullanıcıları takip edip; en çok hangi alanlarda takıldıklarını, satın almadan neden terk ettiklerini ve onları memnun etmek için hangi taktikleri uygulamamız gerektiğini öğrenmekti. Elbette bunların her biri için yol haritası kurgulamamız gerekiyordu, ki bu şekilde başarımızın verilerini daha net bir şekilde topladık.

Yukarıda yazdıklarımı okuduysanız devam edebilirsiniz. Okumadıysanız başarıdaki sadece teknik kısmını anlayabileceksiniz. Ki okumanızı isterim, başarının arkasındaki tüm süreci öğrenin diye. Haydi başlayalım!

Görev 1: En titiz site içi teknik SEO süreci

Tüm işlemleri en dikkatli şekilde, adım adım yapmalıydık. Aksi halde farklı sonuçlar bizi hiç mutlu etmeyebilirdi.

 1. Duplicate Content (Kopya İçerik): İlk ve en önemli kriterlerden birisi, sitede orijinal olmayan sayfaların bulunması. Orijinal olmayan sayfalar dediğim;
 1. Meta tag‘larının aynı olan
 2. Canonical etiketi barındırmayan
 3. Benzer içerikler & görseller olan

Yukarıdaki sayfaların hepsini tespit etmemiz gerekiyordu ve bunun için DeepCrawl, SEMrush, Siteliner gibi kapsamlı araçlar kullandık.

 1. URL yapıları: Wayback Machine‘den 2016 yılında olan URL yapılarını gözlemlerseniz karışık olduklarını siz de fark edeceksiniz.

Önceki URL yapıları:

 • /islemci-3.html (AMD, Intel vb. marka filtrelemesi yoktu)
 • /Power-Supply—PSU.html
 • /allinone.html

Sonradan geçiş yapılan URL yapıları:

 • /bilgisayar-parcalari/ana-parcalar/islemci/ (Marka filtrelemesi yapıldığında: /intel-amd/islemci/)
 • /bilgisayar-parcalari/ana-parcalar/power-supply-psu/
 • /bilgisayar/masaustu/all-in-one/
 1. Marka filtrelemesindeki özellik: Ürünlerin marka filtrelemesi yapıldığında artık farklı URL yapıları karşımıza çıktığı için de doğal olarak başlık ve açıklama kısımlarına çözüm bulmamız gerekiyordu, ki yine “duplicate content” ile karşı karşıya gelmeyelim.

Bulduğumuz çözümün mantığı ise şöyle;

ITOPYA URL yapıları

 • AMD” filtrelemesi tıklandığında: “AMD İşlemci…
 • Intel” filtrelemesi tıklandığında: “Intel İşlemci…
 • Intel” ve “AMD” filtrelemesi tıklandığında “Intel, AMD İşlemci…

Hem başlık ve açıklama, hem de kategori içeriği otomatik olarak değişiyordu.

 1. Breadcrumb (Ekmek Kırıntısı) şeması: Site içerisinde entegre edilmişti ama arama sonuçlarında gözükmüyordu. Kod yapılarında bir hata tespit ederek, ürün listeleme ve ürün detay sayfalarında breadcrumb şemasını yeniden entegre ettik. Breadcrumb’ı entegre etmemizin sebebi ise, uzun URL-lerin karmaşılıklık yaratmamasıdır.

 2. Tarama hataları: Sunucu kaynaklı erişme kapalı (500 Internal Server Error) ve bulunamadı (404 Not found) hataları veren sayfaları tespit edip yönlendirmemiz (301 Redirect) gerekiyordu. Yepyeni URL yapılarına geçiş yaptığımız için eskiden index alınan URL-leri, yenilere yönlendirerek kullanıcıları sorunsuz gezinmelerini sağlamamız gerekiyordu. Bu süreç sanırım 1 ay kadar sürdü ama en sonunda SEO görünürlüğünde tavan yapmıştık, verileri aşağıdan paylaşacağım. Hatalı tüm URL-leri toplamak adına yine DeepCrawl ve onun yanında Google Search Console kullandık. Ardından site içi kontrolü sağlayabilmek için “Broken Link Checker” isimli Google Chrome eklentisini kullandık. İnanılmaz işimizi hafiflettiler.

Önceki hata sayfası:

ITOPYA eski 404 hata sayfası

Sonradan oluşturduğumuz özel hata sayfası:

ITOPYA yeni 404 hata sayfası

Görev 2: Kullanıcı Deneyimi (UX) süreci

Ana hedeflerimizden bir diğeri olan Kullanıcıları memnun etmekti. Onlara kusursuz bir yapı sunmamız için, kolaylaştırabileceğimiz birçok alanı analiz ettik. Analizlerin bazıları ise;

 1. Dizayn ve Teknik Analiz:
 • Ziyaretçiler normal şartlarda ürünlere puan veremez ancak, ITOPYA’da verilmek istenildiğinde hiçbir işlem olmaksızın tıklanıldığında sayfa yenileniyordu. Sayfanın yenilenmesi yerine bir uyarı vermemiz gerekiyordu ve buna “Yorum yapabilmek için önce üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için tıklayınız.” şeklilde çözüm ürettik.
 • Ürünlerin çoğunda görseller mevcut değildi ve/veya küçük kalitede görünüyordu, bu da doğal olarak kötü imaj olarak görünüyordu. Hepsinin linkini tespit ederek yeni görsel eklenmesini önerdik.
 • Ürünlerde 1 yorum olmasına rağmen slider şeklinde 2 ok bulunuyordu ve hep aynı yorum dönüyordu.

Çözüm (Öncesi ve Sonrası):

ITOPYA yorumlar

 • Her e-ticaret platformunda olmayan “İstek Listesi” sayfası ITOPYA’da boş bir sayfaydı. Aslında bu sayfanın sadece üyelere özel olması gerekiyordu o yüzden “İstek listesi üyeler içindir. Lütfen ürün eklemek için üye olunuz veya giriş yapınız.” şeklinde uyarı vermeyi önerdik.

Çözüm (Öncesi ve Sonrası):

ITOPYA istek listesi

 • Üye olmayan kullanıcılar satın almak istedikleri ürünleri sepet’e ekliyordu ancak, sepet tarafına geçtiklerinde sadece “Giriş Yap” butonu mevcuttu. “Giriş Yap” tıkladıktan sonra “Kayıt Ol” butonuna tekrar tıklamaları gerekirdi üyelik açmaları için. Bunu kolaylaştırmak için Sepet tarafında “Giriş Yap veya Kayıt Ol” butonuna yer verdik.

Çözüm (Öncesi ve Sonrası):

ITOPYA sepet

 1. Veri Analizi:
 • Kullanıcı Deneyimi (UX) analizinde olmazsa olmaz raporlardan birisidir. ITOPYA’nın, saat ve gün performansı, mobil performansı, iniş-çıkış sayfaları, tüm trafik kaynakları ve genel sayfa analizleri baz alınarak analiz raporu yollandı. Bu raporlara dayanarak stratejiler oluşturuldu ve daha çok ziyaret performansı için kullanıldı. Özellikle e-ticaret’te Büyük veri (Big data) önemsememiz gereken en kritik unsurlardan birisidir.

Görev 3: Site dışı SEO süreci

Henüz ölmedi, evet. Özellikle sektöre yeni atılan projeler mutlaka deneyimlemesi gereken bir süreçtir – Site dışı SEO.

 1. Resmi blog:
 • ITOPYA’nın resmi bloğuna ihtiyacı vardı. Başlangıçta site içerisinde bulunan /blog.html şeklinde standart bir sayfaydı. Bunu sub-domain (blog.itopya.com) şeklinde dönüştürerek özel bir WordPress yapısı ile resmi blog platformu oluşturduk ve aktif olarak içerik girilmesini tavsiye ettik. Resmi blog için yayınlanan içerikler genellikle kullanıcıların faydalanabileceği içeriklerden oluşuyordu. İçeriklerden ilgili ürünlere, kategorilere vs. bağlantılı yönlendirmeler gerçekleştiriliyor. ITOPYA’nın resmi bloğundan hem tıklama alıyoruz, hem de organik tarafından büyük bir payla trafik çekiyoruz.
 1. Anahtar kelime grubu oluşturma:
 • Site dışında yapacağımız çalışmalar için anahtar kelime grubu oluşturulması gerekiyordu. Başlangıçta long tail (Uzun kuyruklu. Örn; “gaming bilgisayar ürünleri“) anahtar kelimelere odaklanmamız doğru olduğunu düşündük. Kısa süreçte verim alabileceğimiz birçok anahtar kelime grubu oluşturduk ve bu anahtar kelimelerin çoğunda en iyi konumu elde ettik.

Şöyle düşünün;

Elinizde yüzlerce long tail anahtar kelime mevcut ama bunların aranma hacmi aylık 100’ü geçmiyor. Geçmese bile 1 long tail anahtar kelimeden günlük 2-3 tıklama alsanız, aylık 1000’den fazla organik trafik anlamına geliyor.

Long tail anahtar kelimelerin bir de daha genel (kısa – çok rekabetli) anahtar kelimeleri var. Zamanla yaptığımız site dışı çalışmalarla ilerleyen 30 adet anahtar kelimelerin öncesi ve sonrası Google’daki konumlarına bu e-tablo’dan ulaşabilirsiniz.

 1. Rakiplerin stratejilerini analiz etme:
 • Site dışında yapacağımız çalışmalarda en önemli olan analizlerden birisi: Üst konumlarda yer alan rakipleri en iyi şekilde analiz etmek. ITOPYA’nın en büyük rakiplerden birisi Vatan Bilgisayar vb. rakiplerini ele aldık ve belirli bir süre onların yaptığı çalışmaları inceledik. Onlarınki ile birebir çalışma yapmak yerine, benzer ama daha kaliteli ve alakalı kaynakları kullanarak referans bağlantılar edindik. Hangisi daha çok verim getirdiyse onun üzerinde yoğunlaştık ve ölçümlerimize göre başarılı olduk, e-tablodaki sıralamaları incelediğiniz gibi.
 1. Viral çalışmalar:
 • İnsanları rahatsız etmeyen, göze batmayan vs. çalışmalara – “Viral” denir. Bunu ITOPYA Mağazası açılışından önce planladık ve 25 Mart 2017 gelmeden birkaç viral çalışma yaparak insanları bu konuda bilgilendirdik. Bu sayede hem markanın bilinirliğini arttırdık, hem de anahtar kelimelerimizdeki “itopya” marka isminde daha başarılı olduk. Bildiğiniz üzere “itopya” kelimesine “ütopya” ile çok benzer. Dolayısıyla bunu arama motorlarının veri tabanına iyice kaydettirmemiz gerekiyor. Halen “itopya” kelimesinde organik’te 1.sırada olmasak da, 1.sayfaya kadar gelmiş bulunmaktayız şimdilik (Google’da). Yandex’te ise durumlar çok daha başarılı durumda.

Görev 4: Local SEO süreci

 1. Google My Business ve Yandex Rehber:
 • Mağazası olduğu için olmazsa olmaz çalışmalardan birisi de – Local SEO. Yani ITOPYA’nın mutlaka Google My Business ve Yandex Rehber’de şirket profili olması gerekiyordu. Her ikisi de açarak insanların markayı haritalarda bulması, yorum yapması ve oylamasını sağladık.

Görev 5: Sosyal Medya süreci

 1. Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube:
 • Yukarıda yer alan tüm sosyal medya platformlarına özel içerikler kurgulanması gerekiyordu. Facebook’tan sayfa beğenisi, gönderi beğeni-yorum-paylaşım. Twitter’dan hızlı destek, Instagram’da dikkat çeken görseller paylaşmak, YouTube’da mağaza tanıtımı vs. paylaşımları yapmamız için öneride bulunduk. Bu sayede PR çalışmalarımıza çok daha fazla önem vererek sosyal medya üzerinden trafiği %1107 arttırdık.

Sosyal Medya trafiğinin karşılaştırması:

ITOPYA sosyal medya trafiği

5 Aylık Serüvenin Sonucu:

Google Analytics Organic Search Verileri ve Karşılaştırması

ITOPYA google analytics organik trafiği

SearchMetrics SEO Görünürlüğü

ITOPYA searchmetrics seo görünürlüğü

SEMrush Masaüstü ve Mobil Organik Trafiğinin Artış Tahmini

ITOPYA semrush organik trafik tahmini

ITOPYA başarısının arkasındaki uzman kişiler:

Tüm SEO Süreçleri: Roman Adamita (Ben)

Kullanıcı Deneyimi (UX): Burag Hançer (LinkedIn)

Kendimizi alkışlıyorum…

alkışlar falan