Yaklaşık 6 yıldır iş hayatında yaşıyorum. 6 yıl içerisinde birçok şeyi başarılı insanları takip ederek yapıyorum. Başarılı insanlar da sonuçta zirveden başlamadı, herkes sıfırdan başlıyor. Kimileri merdivenlerini daha hızlı oluşturuyor, kimileri zorlu atlayışlarla mücadele ediyor. Zirveye ulaşmak kimileri için sadece merdiven çıkmak kadar kolayken, kimileri için biraz daha zor. Ama elbet birileri o zirveye ulaşacak. Zirve dediğim, artık başarıyı elde eden ve bunun üzerinde mücadele etmeye devam edenlerin varış yeri. Hırslanmaya yol açan şeylerin peşinde koşulması gerekiyor. Hayatında başarmak istediğin her ne ise onun için motive ol.

Ben biraz bu 6 yılımın mücadelesi ile nasıl ilerlediğimi küçük taktiklerle paylaşacağım. Kim bilir belki de birkaç yıl sonra bambaşka taktikler karalıyor olacağım. O zamana kadar bunların burada kalmasında fayda olacağını düşünüyorum.

Zihinsel enerji toplama

 1. Hipotalamusun daha iyi çalışması için ona yeterince uyku sağlamalısın. Günde şu kadar uyumalısın gibi şeylerle kısıtlamayın kendinizi ama çok da abartmayın. Uyku düzeniniz olması şart aksi taktirde kendi kendinizi kandırmış olursunuz.
 2. Sabahları kalktığınızda belirli bir rutininiz olması gerekiyor, ki vücudunuz ona göre kendini hazırlasın. Örneğin, ben uzun zamandır her sabah kalktığımda mutlaka az spor yapar sütlü lifalif tüketirim. Bu açıkçası hem uykudan uyandırıyor hem de enerji sağlıyor. İlla gidin yulaf ezmezi falan yiyin demiyorum tabi ama siz de enerji verebilecek şeyler tüketmeniz gerekiyor.
 3. Kimilerin işe gitmesi birkaç dakika alırken, kimileri için saatlerce sürebiliyor. Benimki saatlerce olanından olduğu için ona göre bir şey söyleyeceğim; Her sabah kulaklığı takar müzik açarım ona göre yoluma devam ederim. Müzik aşinası biri olarak kulağıma güzel gelen her şeyi dinlerim. Elbette bu vakit içerisinde sadece müzik dinlemiyorum, arada indirdiğim dizilerin bölümlerini izlerim veya kitap okurum. Zira hiçbir şey yapmadan uzun yola çıkmak pek mantıklı gelmiyor. Düşünmek istiyorken dizi izliyorum, kafa dağıtmak istediğimde müzik dinliyorum, hayatın bir öbür boyutunu yaşamak istediğimde ise kitap açar, okurum.

İşe başlagıç vakti: Plan, not ve odaklanma

 1. Kişisel meseleleri bir kenara bırakmak.
 2. Sabahları iş arkadaşlarımla biraz muhabbet, içecek hazırlama ve yerime oturma ile başlıyorum. Epeydir değişmedi bu rutinim ama değiştirmeyi de düşünmedim çünkü beni biraz olsun motive ediyor.
 3. Dünden bıraktığım notları incelemek ve askıda kalan işleri toparlayıp iş planıma not etme. Evet, her gün bir iş planım var ve ona göre ilerliyorum. İş planı oluşturmadan işe başlamak ne kadar zor ve kafa karıştırıcı olduğunu öğrendikten sonra bunu uygulamaya başladım. “Kaos Teoresi” diye bir film izlemiştim geçenlerde, onu izleyince zaten not olayını çok daha iyi anlayabilirsiniz.
 4. Yapılması gereken işler iş planımda yer aldığı için sıralamaya göre yapmıyorum. En öncelik olarak askıda kalanlarla başlıyorum ardından kolaydan zora iniyorum. Askıda kalan işler mutlaka önceden yapılması gerekiyor yoksa o iş, artık iş olmayacak. Nedenini siz daha iyi biliyorsunuz.
 5. İş planı oluşturmak kolay ama işe odaklanmak biraz zor olabilir. İşe odaklanmak için motive eden müzik dinleyebilirsiniz. Açıkçası ortamınız da müsait olması gerekiyor. Masanızın derli toplu olması bile bir etkendir. İşe odaklanmanın bir diğer yolu ise, kişisel telefonunuzun uzakta durmasıdır. Kesinlikle dikkatim dağılmaması için telefonumu bir kenara bırakıp, tamamen işe konsantre oluyorum.
 6. İş planımdaki zor 1 tanesi bittikten sonra birkaç dakika ara veriyorum. Bu ara içerisinde içeceğimi yenileyebilirim, müsait arkadaşlarla muhabbet edebilirim veya sosyal medyadan ne olup bittiğine dair keşiflere başvurabilirim.
 7. Derli toplu çalışın. Planınızdan her tamamladığınız işi bir yere not edin. Kağıt olması şart değil, Google Sheets kullanabilirsiniz. Yaptığınız işleri biriktirirseniz, bir sonraki çalışmanızda neler yaptığınıza dair bilgi edinebilirsiniz.
 8. Her iş yeri bu imkanı sağlamıyor olabilir ama sağladığını varsayarak bunu da ekleyeceğim; Spor salonuna inip birkaç dakika spor yapın. İçinizdeki stresi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biridir.
 9. Son olarak, müsait vaktim oldukça işimle ilgili geliştirici videolar izlerim veya bir şeyler okurum. Kesinlikle böyle boş vakit bulursanız mutlaka zaman ayırıp kendinizi geliştirin.

Olur da sizin de dahil etmek istediğiniz işe başlangıç taktikleri varsa, yorum olarak paylaşabilirsiniz.

6 Eylül 2017 Güncelleme: YouTube’da abone olduğum kanalların videolarına baktığımda bu yazıyı yayınladığım tam 1 gün sonrasında Barış Özcan “Çok çalışmak mı? Derin çalışmak mı?” adlı bir video çekmiş ve yayınlamış. Yazdığım konu ile ilgili ve oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm için buraya yer vermek istedim.