Hey World!

Roman Adamita (Digital Nomad / Remote)

Ben Roman Adamita,

Dünya’nın en büyük ülkesinde, kışın ortasında, kızların en güzel olduğu bir memlekette doğdum. Doğduğum yerden 2 yıl sonra göç ettim. İlköğretim okulu Moldova’da tamamladıktan sonra, Istanbul’a taşındım. Lise’yi burada tamamladıktan sonra kariyer hayatıma devam ettim. Direkt kariyer hayatına devam etmemin sebebi eğitim sisteminin bana istediğim alanda gelişmeme olanak sağlamayacağını düşündüğüm için öyle bir karar aldım. Şunu anladım ki, vermiş olduğum 5 yıldan fazla edindiğim tecrübe boşuna değildi. Şu an mutlu bir şekilde BoostROAS‘ta SEO & UX alanında takım lideri ve danışman olarak Remote çalışmaktayım. Dünyanın her yerinde, internet olan her yerde çalışmaya olanak sağlamasıyla birlikte, sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeme vesile oluyor.

***

Şu bir gerçektir ki; Uzay hayranıyım, bilimi severim. Araştırıp ilginç sonuçlara varmak beni derinden etkiler. Her sorunun bir cevabı vardır, ancak benim için her cevap doğru olup olmamasının bir önemi yoktur. Bana göre; yanlış diye bir cevap yoktur bu Dünya’da. Yanlış yorumlama vardır, örneğin; susmak veya yargılamak gibi.

***

İnsanlar’ın yaratıcılığını önemserim, büyük hayalleri olup geleceği düşünenleri severim. En önemlisi de, daima pozitif olması. Siyah, gri, beyaz renkleri ayırt etmeyi iyi bilirim.

***

Sevmek mi? Sevdim mi tam seven bir oğlak burcuyum. İnsanlar genelde bana zor yaklaşır, nedeni bariz belli. Renkler. Yaklaşmayı izin verdiğim insanlar bunu iyi bilir.

***

Kitap okurum ve her kitaptan bir ders çıkarırım, bunu kimseye anlatmaya gerek duymuyorum. Herkes farklı yaşar, kendince. Onlara ders vermek bana düşmez, isteyenler derdini anlatır. İyi dinlerim, sonra beklediği şeyleri değil kendi yorumumu söylerim. Bazen sert olabilirim, değişir. Bazen başlıklar açıp, kendimce içimi dökerim. Özgürce şiirler yazarım, romantizm’i benimserim.

***

Hayalimdeki iş, gökteki en parlak yıldızlardan birisinde kendimi görmek. “Çaresizlik çağında yaşıyoruz. İş olanağı elde etmeye yönelik rekabet tarihte hiçbir zaman bu kadar yoğun olmadı.” diyor William Poundstone. Hiçbir şey başarılamaz değildir, başaranlara sorun.

***

Hedefimde aslında NASA ve Google var. Ulaşılması zor gibi görünebilir. NASA fizikten uzman olan birini ararken, Google yıllık en az 1 milyon iş başvurusu alıyor ve o başvuran 130 kişiden sadece 1 kişiyi seçiyorlar. Bana göre ikiside Dünya’nın 2 büyük markasıdır. Google’ı neden bu kadar çok önemsediğimi “Google’da Çalışacak Kadar Akıllı mısınız?” kitabını okurken anlarsınız.

***

Hayatımda hobi olarak yapmak istediklerimden bazıları şöyle: Dünya’nın her yerini gezmek, kitap yazmak, piyano çalmak, uzayı keşfetmek ve en önemlisi de gelişebilir girişimlerde bulunmak.

Dünyanın hangi ülkelerinde ayak bastım?
Benimle ilgili bir röportaj var mı?
Hiç girişimciliğe bulaştım mı?
Aldığım sertifika var mı?
  • Boğaziçi Üniversitesi: Digital Times Summit
  • Girişimcilik Hikayeleri: Kendini Bireylere ve Topluma İfade Etme Semineri I & II & III
  • Bilkent Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Topluluğu: MBS | 14. MEC Business Seminar
  • Bilkent Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Topluluğu: MBS | 15. MEC Business Seminar
  • Sosyal Medya Kampüsü: Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifika Programı 9. Dönem
Ne kadar uzakta olabilirim ki?

roman@picardes.com adresime atılan e-postaları cevaplıyorum. Ayrıca kişisel LinkedIn veya Twitter hesabım üzerinden takipte kalabilirsiniz.

–Son–