Google’da başarılı olmak için ne bir sihir yapmanız ne de bir sırrı elde etmeniz gerekmiyor. Arama kalitesinin ne yönde geliştiğini ve bununla birlikte güncellenen SEO sıralama faktörleri nelerdir öğrenirseniz ayak uydurabilirsiniz.

Google’da günlük milyonlarca arama yapılıyor, web’in genelinde milyarlarca sayfalar var ve bunlar saniyeler içerisinde listeleniyor. Google aramalarda listelenen web sayfaları kullanıcılara yönelik cevaplandığını varsayarsak, bu sonuçlar nasıl özelleştirildiğini ve hangi sinyallere dayalı karşımıza çıktığını öğrenmek güç değil.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında gerçekleşen büyük Digitazone konferasında Google’dan gelen Fatih Özkösemen‘in çok net bir sözü vardı: Google, kullanıcıları daha iyi anlamaya yönelik yatırımlar yapıyor – Henüz okumayanlarınız varsa mutlaka göz atmanızı ve ardından bu güncel içeriğe gelmenizi öneririm. Peki Google‘ın yaptığı yatırımlar içerisinde web sitesi sahipleri güncel kalarak ayak uydurabiliyor mu? 1 gün içerisinde gerçekleşen binlerce değişiklik arasında yüksek sıralamaya sahip olabiliyor muyuz? Daha net bir soru olarak; web sitenin SEO uyumluluğunu kaliteli sonuç arayan kullanıcılara yönelik ilişkilendirebiliyor muyuz?

Ben de kendini geliştirmek isteyen herkes gibi sektörün en önemli buluşmalarından birinde Digitalzone Meetup’ına gitmeyi çok severim. Geride bıraktığımız yıl Digitalzone Doğu Avrupa’nın En Büyük Dijital Pazarlama Konferansı’nda gerçek anlamda çok ciddi bilgiler paylaşılmıştı, bu konferansta en büyük emeği geçen Fatih Özkösemen resmen günün yarısını katılımcılarla geçirmişti. Bunun üzerine bu ay tekrar Istanbul’a gelerek bizi yeniden güncel bilgilerle donattı. Yaklaşık 2 buçuk saat süren buluşmada aldığım birkaç önemli notları sosyal medya’da (LinkedIn / Twitter) paylaşmaya karar vermişken, daha detaylı olarak açıklamak istedim. Dolayısıyla bu yazıyla karşınıza çıktım – şimdiden niçin buraya çıktığımı öğrenmiş oldunuz.

2018 yılının yaklaşık 4 ayını geride bıraktık ve bu aralık içerisinde çok önemli gelişmeler oldu. Google arama kalitesinden, SEO sıralama faktörlerine kadar sıcak konular üzerinden ilerlemeyi planlıyorum. Ayaklarınız uzandı, duruşunuz dik ve dikkatini buraya vermeye hazırsanız – başlayalım!

Google arama kalitesi ne yönde gelişiyor?

 1. Testler: şu an bir arama yaptığınız zaman aslında binlerce testlerle karşı karşıya geliyor olabilirsiniz. Örneğin, 3 hafta kadar önce Google’da saat, hesaplama ve bu tür özet sonuçlarda sadece bir öne çıkan “snippet” görünüyordu. Birkaç gün içerisinde bu test sona erdi. Aslında kullanıcıları daha iyi anlamaya yönelik bir test gerçekleştirilmişti. Bu tür testler belirli ülkelerdeki kitlenin %5’ini hedef alarak A/B testleri yapılıyor. Canlı olarak çalışan 1000 üzerinde farklı testler olduğunu ve bunlar belirli aralıklarla değişiklik gösterebiliyor.
 2. Algoritmalar: bizim bildiğimiz yaklaşık 10 ünlü algoritma bulunuyor (Hummingbird, Panda, Penguin, Pigeon, Mobile-friendly vb. güncellemeler). Bunların gerçek zamanlı olarak çalışan, zamanla önümüze bomba gibi atılan yenileri ve geri planda kalanlar var.
  • Tekrarlanan (kopya) içerikler: Panda algoritmasına göre düşük kalitede ve tekralanan içeriklere Googlebot bildiğimiz üzere pozitif yaklaşmıyor. Ancak, açıklanan yeni bir bilgiye göre: Kopya içerik dahi olsa, eğer geçerli sebeplerle alıp kullanıldıysa ve kullanıcıya değer katıyorsa, onu algılamaya yönelik yeni bir algoritma geliştirildi.
  • Spam geri bağlantılar (backlink): saldırı odaklı, kullanıcıyı kandırmaya yönelik vb. çalışmalar zaman zaman olabiliyor. Bunlar site sahipleri tarafından yapılmadığına dair belirli metriklere göre değerlendirerek tespit edilebiliyor.
  • Hack’lenen web siteleri: dünya üzerinde şu an yüz binlerce hack’lenen web siteleri vardır. Bunun raporlarını sunan çeşitli platformlar bulunuyor ancak, Google uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir konu olduğu için artık Machine Learning ile tespit edilebiliyor. Web sitenin yeniden aktif olduğunda bunun sıralamalara ne kadar etki edeceğini ön görülmüyor ama makina öğrenme olduğu sürece bu kontrol altındadır.
 3. Güvenlik sertifikası: yeni açıklanan bir bilgiye göre Türkiye’de Chrome taraycısından hesaplanan verilere göre web sitelerin %65’i https (SSL) kullanıyor. Bu rakam gittikçe artacağı ön görülünce, Amerika’daki oran %82 civarında olduğu biliniyor (Google Chrome genelinde bu rakam %93 kadar şimdilik). Güvenlik sertifikası, SSL dediğimiz özellik olabilecek hack saldırılarına yönelik bir piramit olduğunu söyleyebilirim. Bunun farkında olan web sitesi sahipleri artık gittikçe https’li uzantılara geçiyor. Ayrıca Chrome arama bar’ında olan “Güvenli” ibaresi gösterdiği için bir nevi kullanıcıyı güvende hissettiriyor.
 4. AMP (Hızlandırılmış mobil sayfalar): son zamanlarda yükselen bir yıldız olarak tanımlarsak muhtemelen yanılmayız. Güncel bir şekilde içerik üreten web siteleri için olmazsa olmaz bir özellik olduğunun bilincindeyiz. Yaprak sayfalar denen kategori veya etiket altlarındaki yazılarda kullanmasını öneriliyor. Kullanıcılara daha hızlı erişim sağlamak, çeşitli arama sonuçlarında yer almak ve sayfalarda gezinme oranını artırmak adına AMP kullanılması oldukça büyük fayda getirebilir.

2018 SEO Trendleri ve Sesini Yükselten SEO Sıralama Faktörleri

 1. Mobile-first indexing (Mobil öncelikli indeksleme): eskiden arama sinyalleri için Desktop versiyonu %80 kadar önemsenirken, son 2 yıl içerisinde bu durum tam tersine döndü. Artık mobil öncelikli web sayfaları taranıyor ve bu durum gittikçe hızlandırılıyor. Geçen ay Google Webmaster blogunda paylaşılan bilgiye göre birçok web sitesi deneme ardından mobile-first indexing’e geçirildiğini açıklanmıştı. Fatih Özkösemen’in dediği ise: süreç ile beraber mobile-first indexing için hazır olan tüm web siteleri değerlendirilecek ve aktif bir şekilde mobil versiyonuna göre konumlandırılacak. Mobile-first indexing’e hazır olmayan web siteleri ise Google Search Console üzerinde webmaster’lara bilgi verilecek, tüm web siteleri hazır olana kadar beklemeye alınacak. Bu durumda 2018’de etkili SEO teknikleri kategorisine yer alacak olan en önemli sıralama faktörü olduğunu söyleyebiliriz.
 2. Google Analytics verileri: Jackpot! İşte gerçekten edindiğimiz şaşırtıcı bir bilgi olarak tüm Google Analytics verilerinin SEO sıralamalarını olumsuz etkilemediğini oldu. En temel olarak “Bounce Rate (sayfada kalma süresi)” dediğimiz metrik bile, hiçbir şekilde sıralamayı negatif etkilemediğini öğrendik. Bunun nedeni ise, Google Analytics verilerinin manipüle edilebileceğinden ve bu aracı kullanmayan miliyonlarca web sitesi olduğundan kaynaklanıyor.
  1. Bilgi grafiği, yol tarifleri ve trafik, doğrudan yanıtlar, öne çıkan snippet’ler vb. zengin cevaplar olduğundan dolayı Bounce Rate metriğinin önemsenmemesi gayet doğal bir durum olduğunu söyleyebiliriz. En basit örneği, özet bir bilgi aradığınızda web sayfaya girmektense zengin bir sonuç üzerinden cevap alabilmek. İşte burada devreye Google’ın kullanıcıya sunduğu değer giriyor.
 3. Kullanıcıya katılan değer: daha anlaşılır olması açısından bir örnekle ilerleyeceğim. Bildiğiniz üzere, Türkiye’de Wikipedia büyük bir kitle kaybetti. Bunun krizini fırsat bilen Wikiwand platformu ise dünya üzerinde Wikipedia’ya engel olan tüm ülkeler için erişim sağlıyor, üstelik kat kat daha büyük değerlerle. Farklı cihazlar için uygulama, kullanım kolaylığı, dizayn açısından hoş görünmesi ve daha birçok özellik sağlıyor diyebilirim. Eğer SEO yönünden Wikiwand’a bakacak olursak, Wikipedia’daki içeriğin aynısını alıp kullandı. Ancak, yukarıda da belirttiğim üzere kullanıcıya değer katıyorsa bu içeriğin kopya olup olmaması Googlebot için çok bir şey ifade etmiyor. Fatih Özkösemen’in de dediği gibi: “amaç burada sadece kopyalamaktan ziyade bir artı deger yaratmak. Bakılması gereken nokta budur.

  Wikipedia vs. Wikiwand Organik SEO Görünürlüğü. (Kaynak: Ahrefs)

 4. Mantıkı etiket sayfası: site içerisindeki gezinim oranı ve kaliteli etiket sayfaları oluşturmak SEO açısından etkili bir çözüm olabilir. Örneğin, içeriğiniz belirli haber hakkında ise onu tanımlayan küçük/kısa etiketler kullanmanız sitedeki gezinim oranını artırabilirsiniz. Etiketler kullanıcı için fayda sağlıyorsa bunları “noindex” yapmanız gerektirmiyor.
 5. Sayfalara verilen referans bağlantılar (link building): sırf link vermek amacıyla paylaşılan içerikler kesinlikle önerilmiyor. Eğer dişarıdaki bir evsize 1000 lira verirseniz ve o size dua ederse, istediğiniz anahtar kelimede ilerlemeniz çok daha faydalı olabilir. Ancak, kullanıcıya fayda edebilecek micro siteler kurarak “link building” gerçekleştirirseniz Googlebot için gayet doğal olarak karşılanabilir. Bununla ilgili Google’ın Türkçe Webmaster blogunda yayınlanan “Tanıtım yazıları ve sponsorlu içerikler ile ilgili bir hatırlatma” adlı yazıyı okumanızı öneririm.

Bunun gibi daha yüzlerce SEO sıralama faktörleri bulunuyor ama kısaca 2018 yılında sıcak SEO konuları arasında bunları derlemek istedim. SEO alanında güncel bilgilerle kalmak adına takip etmenizi önerebileceğim birkaç kaynak bulunuyor, bunları aşağıda sırasız bir şekilde paylaşıyorum.

Siz sormadan söyleyeyim

Kapak fotoğrafının kaynağı: Begüm Kesen