Google‘da zirvede miyiz? Kralıyız. Değilseniz bile bunu varsayıp okumaya devam edebiliriz. Rekabetli rekabetsiz her ilgili aramalardan trafik çekiyoruz, sitede dakikalarca geziyorlar, ilgilerini çeken her şeyi okuyorlar*. Peki, tamam.

*Bunu başarmak için hazine dolu site olmalı, yoksa kimsenin 10 dakikasını bile ayıracak vakti yoktur.

Google bunu ne kadar önemsiyordur sizce? Sitenizin arama sonuçlarında zirvelerde bayrak sallıyor olması, dakikalarca etkileşim olması, yorum yapılması, iletişim formu kullanması, sepetinin defalarca doldurulup ve sipariş veriliyor olması vesaire, bunu elbette Google ranking faktörü için değerlendiriyor olmalı. Peki ya Google’ın rakipleri? Sosyal sinyaller? Referans bağlantılar? Gün boyunca Google’dan ve diğer arama motorlarından trafik çekemediğinizi düşünün, hiçbir yerde tavsiye edilmediniz ve sosyal medya sayfaları oluşturmadınız. O gün ne yapardınız?

Eminim şimdiye kadar bunu hiç düşünmemiştiniz, Google nasıl olsa her türlü aralıksız çalışan bir arama motoru. Rand Fishkin’in de bu konuda dediği gibi “Sadece Google’dan trafik alıyorsanız ve bu oran %80 üstünde geliyorsa korkmanız gerekiyor.” Gerçekten de korkun, bu resmen sitenize gerçekleşen bir intihardır. Girişiminize gerçekten değer veriyorsanız açılın; Çeşitli arama motorlarda ve sosyal medyada yer alın, insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini yorum olarak yapmaları sağlayın, kendinize referans ağı oluşturun. Rakiplerinizi ve büyük markaları SimilarWeb ile analiz ederek hangi kaynaklardan trafik çektiklerini mutlaka inceleyin.

Konuyu noktalamadan size bir soru; Sizce Google.com.tr ile Yandex.com.tr arasında sosyal paylaşım, referans bağlantı ve pazarlama neden bu kadar uçurum var? 2015’te açıklandığına göre Google.com.tr birkaç yüzde payı kaybetmişti, Yandex.com.tr öne atladı. Acaba bu yıl ve gelecek yıllarda Yandex Türkiye’de Google’a kafa tutmaya devam edecek mi, ne dersiniz?

Google Türkiye ve Yandex Türkiye Arasındaki Kaynak Farkları

Kaynak: SimilarWeb (Ekim, 2016)