Yaklaşık 2 hafta öncesinde Moz blogunda içeriklerin güncelliği konusunda oldukça ilginç bir yazı okumuştum. Kısaca bahsetmem gerekirse, konu şu; Google yeni yayınlanan içerikleri seviyor. Bu bariz belli. Peki eskiden yayınlanan içeriği alıp tarihini güncellesek sonuç ne olur?

Anthony Nelson’ın deneyi hakkında

Moz yazarlarından Anthony Nelson’a inanırsak eğer, içeriğin tarihini güncellersek Google gözünde yeni bir içerik olarak görünür. Tarihi güncelleyip bir süre beklersek, eski içerik arama sonuçlarında yeni tarih ile görünmüş olur.

Anthony deneyi başlattı. Blogundaki tam 16 içeriğin tarihi güncelledi. Bütün bu içerikler Google arama sonuçlarında yükseldi. Bu içeriklere gelen organik trafik arttı. Ve oldukça önemli ölçüde. Bazı içeriklerin güncelleğini sağladıktan sonra organik trafiği iki kat daha fazla oldu.

Sadece içerik tarihini değiştirdi Anthony. Herhangi bir referans bağlantı, sosyal medya paylaşımı veya bir başka çalışma yapılmadı. İçerik ve görsellere hiçbir şekilde dokunulmadı.

Güven, ama doğrula!

Moz’da yayınlanan içeriğe güvenmemek için herhangi bir nedenim yoktu. Yine de bunu kendi yöntemlerimle denemek istedim. Benim için önemli olan, okurlarıma bunu ıspatlamak. Denemimin sonuçları ise şöyle;

En fazla 5 dakika harcayarak içeriklerin sıralamasını yükseltmek mümkün mü? Picardes’in deneyi

Anthony Nelson’ın deneyinin sonuçlarını doğrulamak için blogumda yayınladığım 3 içeriğin tarihini değiştirdim.

Nedir bilinmesi gereken önemli şeyler?

  • 2 içerik tam 2 yıl öncesi, 1 içerik ise 11 ay öncesinde yayınlandı.
  • Her bir içerik zamanında Top 20 – Top 30 sıralamalarında çıktı. Biri ise çok fazla trafik almasına rağmen risk almak istedim. Oldukça fazla organik trafik alan içeriği aşağıdan zaten siz de göreceksiniz. Elbette tüm iyi organik trafik alan içeriklere dokunmak istemedim, bu çok daha riskli olabilirdi.
  • Deney 10 Eylül’de başladı 20 Eylül’de (bugün) bitti. Arama motorların sadece 10 günü vardı bu içerikleri taramak için (Anthony sadece 1 hafta vermişti Google’a).
  • İçeriklerin sıralamalarını Google’dan tamamen manuel şekilde kontrol ettim.

SEO deneyimin sonuçları nedir?

SEO deneyin sonuçları tablodaki gibidir. Gördüğünüz gibi, burada sadece Google değil, Yandex de bulunuyor. Eğer içeriklerin tarihlerini değiştiyorsanız mutlaka öncesinden sıralamalarını her iki arama motorundan da kontrol edin. Yandex arama sonuçlarında çıkmak kolay ama oradan kaybolmak daha da kolay. Bazen küçük dokunuşlar yapılması yeterlidir.

İçerik başlığı Asıl yayın tarihi Hedef anahtar kelime Yayınlama tarihi değiştirmeden önceki sıralaması (10.09.2017) Yayınlama tarihi değiştirdikten sonraki sıralaması (20.09.2017)
Google Yandex Google Yandex
Türkiye’nin Online Eğitim Platformu Tonguç Akademi ile Röportaj 15.10.2015 tonguç akademi 40 38 22 29
Türkiye’nin Seri Girişimcisi Sina Afra ile Röportaj 12.09.2015 sina afra 33 63 40 30
Google’ın Gerçek Zamanlı Penguen Algoritması için Öneriler 15.10.2016 google penguen algoritması 27 68 7 60

Bulgular

  1. Google’ı kesinlikle kandırabilirsiniz. Bunu yapabilmek için sadece birkaç dakikaya ihtiyacınız var.
  2. Tarihlerde tipik değişiklikler yapmak içeriğin 20 sıralama yükselmesine sebep olabilir. Mümkün, bu sınırlı değildir.
  3. Google’ın meslektaşı Yandex de aynı şekilde davranıyor güncellenen içeriklerde.
  4. İlk sayfada yer alan içeriği değiştirmeye gerek yok. Verdiğim tabloda göreceğiniz gibi, bazı içeriklerin tarihini değiştirmek 7 sıra kaybetmenize de sebep olabilir. Bunu durumu biraz düşündüğümde, belki de daha fazla zamana ihtiyacı olabililir. 10 gün değil de, 20 gün sonra Top 10’a gelmesi mümkündür.
  5. İçeriklerde ve görsellerde herhangi bir değişiklik yapmamam belki de sıralamaların yükselmesine veya düşmesine sebep olmuştur. 7 sıra düşmesine neden olan içerikte bir revize gerekebilir de, gerekmeyebilir de. Bunu anca deneyimleyerek öğrenebilirim.

Yandex.Metrica aracı ile organik trafikte deney öncesi ve sonrası sonuçları

Tonguç Akademi

Deney Öncesi:

Deney Sonrası:

Sina Afra

Deney Öncesi:

Deney Sonrası:

Google Penguen Algoritması

Deney Öncesi:

Deney Sonrası:

Umarım bu SEO deneyi sonrası Google ve/ya Yandex webmaster yöneticilerinden cezaya sokulma sebebim olmaz 😀 Bu deney ile ilgili yorumlarınızı merak ediyorum. İlerideki zamanda zaten deneyimlerim devam edecek. O zamana kadar kendinize ve varsa(!) web sitenize iyi bakın, görüşmek üzere! 🙂