3 farklı ülkeden, 4 farklı arama terimi, 1 içerik ve 1 kategori sayfası ile SEO deneyi yaptık. Bu kez hiçbir şekilde içerikte değişiklik yapmadan, sadece gerçek zamanlı tıklamalarla arama motorunda sıralamalarda nasıl bir yükselme yaşanılabileceğini öğrenmek istedim. Yapılan deney oldukça basit, birkaç arkadaşın desteğiyle 2 gün içerisinde işlemleri tamamladık.

Kısaca neler yaptık?

 • Birbirinden farklı profillere ve ilgi alanlara sahip 7 arkadaşlık grup çalışması yaptık.
  • 18-34 yaş arası kadın ve erkek, birden fazla ilgi alanına sahip kişiler. İlgi alanları tamamen Google hesabındaki reklam gösteriminin verilerinden oluşuyor.
 • Türkiye’den 5, Belçika’dan 1 ve Romanya’dan 1 kişi olmak üzere 3 farklı ülkenin internet IP’sinden bağlanarak 4 farklı arama terimleri oluşturduk. Arama terimlerini aşağıdaki tabloda göreceksiniz.
 • Herkes kendine görev verildiği arama terimini Google’dan aratıp, içeriğe girdi ve baştan aşağıya kadar sadece okuyormuş, içerikle ilgileniyormuş ve içerisindeki linklerini tıklıyormuş gibi yaptı.
 • İçerik sayfasında en az 4, en fazla 6 dakika boyunca kaldı. Herhangi bir paylaşma, yorum yapma veya bir başka işlem yapmadı.
 • Arkadaşların arasından sadece 1 tanesi biraz daha profesyonel bir işlem yaptı. Arama terimini aratıp, birkaç arama sonucuna tıkladı ve geriye gidip, ardından Picardes’teki ilgili içeriğe girdi ve o sayfada 5 dakika boyunca dolaştı.
 • Çoğumuz masaüstü arama sonuçlarından girdi. Aramızdan sadece 1 arkadaş mobil aramalarından tıklayıp dolaşım gerçekleştirdi.
 • İçerik dışında sadece 1 adet anahtar kelimenin kategori sayfasında dolaşacağı için, bu kategorideki birkaç içerik tıklanıp, 1 dakika civarında okundu.
 • Deney 2 gün boyunca gerçekleşti ve 1 hafta dolmadan deneyi sonlandırdım.

Gerçek zamanlı SEO deneyinin sonuçları nedir?

İçerik başlığı Hedef anahtar kelime Önceki sıralaması (29.10.2017) Sonraki sıralaması (4.11.2017)
Google Google
Kişisel ve Marka Blogu Kullanımının Faydaları Neler? kişisel blog kullanmak 32 14
kurumsal blog kullanmak 11 7
etkili seo teknikleri 17 10
blog kullanmak 14 9

Bulgular:

 1. Her anahtar kelimenin arama hacmi olmasa da, sıralamalarda yükselme oldu.
 2. Arama hacmi olmayan anahtar kelimelerin kolayca birkaç farklı IP’ye sahip internetten tıklama ile yükselebileceğini öğrendik.
 3. Arama sonuçlarından kategori sayfasına gidip birkaç tane içerik okunursa, bu kategori eninde sonunda yükselişe geçti.
 4. Anahtar kelimelerin aralarından sadece bir tanesi aylık ortalama olarak 20 arama hacmi bulunuyor. O da “etkili seo teknikleri” kategorisidir. Diğerlerinin arama hacmi görünmese bile Google’ın önerilen arama terimlerinde bulunuyor.
 5. Ziyaretçiler hiçbir sosyal medya paylaşımında veya benzer bir harekette bulunmasa da yükselme gerçekleşebilir.

Deneye destek olan; Nazlı, Zehra, Elif, Cevdet, Anılhan, Gökhan ve Hasan‘a teşekkürlerimi sunuyorum. 🙂