Erken uyanmak için ne yapılması gerektiğine dair yüzlerce içerik yazılmıştır. Kendi deneyimlerimi herhangi bir kural vererek değil, daha çok nasıl başladım ve hayatımda ne gibi değişiklikler olduğuna dair bir içerik karalayacağım.

Günün 24 saati var, bunun yarısını uyuyarak geçirmek yerine daha verimli nasıl yaşayabilirim diye hep kendi kendime sordum. Büyük ve sürekli hareketli bir şehirde yaşamak bunu gerektirir. Yoksa her bir birey gibi koşturmacalar içeriside oluruz. Şehrin tadını almak için hareketli olmam gerektiğini anladım ve bunun için kendime bir hedef koydum, artık erken uyanacağım.

Nasıl başladı?

Yaklaşık 6 ay öncesinde harika bir ekiple çalışmaya başladım. Çalıştığımız belirli bir konum olmadığından dolayı genelde farklı farklı mekanları tercih ederek günümüzü geçiriyoruz.

Şurada mutlu bir BoostROAS ekibi var (:

Mekanlara varabilmek için sürekli yeraltı metroları kullanmak artık sıkıcı gelmeye başladı ve 3 ay öncesinde kendime bir bisiklet aldım. Aklımdan bile geçmezdi benim en büyük hobim bisiklet sürmek olacağını ama bir şekilde çok sevmeye başladım, bırakamıyorum desem yeridir.

Ekibin asıl kurucusu Şahin Seçil başta olmak üzere, birkaç kişi daha erken uyanarak günlerini daha verimli kullanıyorlardı. En büyük ilham ise Şahin abiden geldi, elbette kendisi gibi bana göre gece kendisine göre sabah saatlerinde uyanabilmek çok güç. Ancak artık belirli günleri seçerek artık erken uyanmaya başladım.

Yaz aylarında sabah 5:00’te uyanırken güneş çıkıyordu, şimdi ayın ışınları var. Bu durumda bedenin alışması zaman alıyor ama telefonun alarmını kapatıp geçmemek gerekiyor tabii ki. Kendimi zorlamaya başladım, uyandığımda hemen yüzümü yıkayıp uyanmaya çalışıyorum.

Erken uyanmanın faydaları: Daha fazla anı biriktirmek

Emeğinin meyvesini toplarsınız ya, bu da öyle bir şey. Sabah saatleri her zaman hızlı geçiyor, belki de beyinsel bir durumdur bilemedim. Ancak erken uyanırken artık biliyorum ki daha fazla vaktim var. Bu vaktin birkaç dakikasını sabah yogasına, kahvaltısına ve biraz da müzik dinleyerek geçiriyorum. Ardından bisikleti alıp yola koyuluyorum. Anlayacağınız hem günün enerjisini topluyorum hem de hobilerime vakit ayırıyorum.

Şehrin koşturmacası ve para hırsından dolayı hobilerine vakit ayırmayıp, tüm gün çalışıp eve gelerek yemek yedikten sonra uyumak hiç bana göre değil, olmadı da. Hayat sadece çalışmaktan ibaret değil, onu dolu dolu yaşamak tamamen bizim elimizde, aklımızda. Onu da uyandırmakta fayda var.

Uyumadan önce neler yapıyorum?

Uyandıktan sonra neler yapacağımı dünden belirliyorum, ki sabah uyandıktan sonra kararsızlıklarla vakit kaybetmeyeyim. En basitinden ne giyeceğim, bisikletle nerelerde gezeceğimi, hangi mekanda çalışacağımı, sektörel görevlerimi vb.

Geç saatte yemek yemiyorum, en büyük fayda bu olsa gerek. Eğer uyumadan hemen önce yemek yerseniz bütün uykunuz yalan olur. Bedenin daha sağlıklı uyuyabilmesi için onu da rahat bırakmamız gerekiyor. En az 2 saat öncesinden yemeği yiyorum ve ardından rahatlama seanslarıma geçiyorum.

Hayatımda şu an en keyif aldığım hobim sabah saatlerinde bisiklet sürmek. Bununla ilgili belki de farklı bir yazı karalayacağım ilerleyen zamanlarda ama şimdilik şöyle bir blog yazısını buraya bırakmış olayım.

Her şeyden önce kendinizi düşünmelisiniz, bu hayattan ne istiyorum sorusuna cevap vermelisiniz. Sonrası zaten fıtı fıtı geliyor 🙂