Geçen haftalarda Google’dan John Mueller’in pagination sayfaları ile ilgili yaptığı açıklamaya göre, web sitenin kaynak kodlarının <head> bölümü altındaki rel=”prev/next” pagination etiketinin epey zamandır gözardı ettiklerini belirtti.

Bunun üzerinde bu içeriği güncelleyerek, canonical tag kullanımı konusunda yenilikçi bilgileri sunmak istedim.

Benzer ve/-ya birebir tekrarlanan içerik proleminin oluşmasının birçok nedeni olabilir. Örneğin;

  • Kullandığınız altyapının (CMS) özellikleri,
  • Dinamik (#, ?, =, vb.) parametreler,
  • Domain öncesi (http, https, www ve non-www) çalışmayan yönlendirmeler,
  • Pagination sayfalardaki canonical etiketinin bulunmaması,

gibi sıralanabilir.

Eğer benzer içeriği bulunan sayfalarda canonical tag kullanmasanız, Googlebot isimli Google’ın web crawler’ı sayfalarınızı taradığı zaman, <head> ve <body> bölümde bulunan herhangi bir metni çekecektir ve bunun sonucunda Google aramalarda karmaşık sonuçlara sebebiyet olacaktır.

Googlebot nasıl çalıştığına dair buradan bilgi edinebilirsiniz.

Nedir bu rel=”canonical” etiket özelliği?

rel=”canonical” özelliği içerisinde belirtilen URL, Googlebot ve Yandexbot tarafından orijinal olarak tercih edilen sayfa anlamına gelir. Diyelim ki sizin birden çok sayfa içeren bir kategoriniz var, kategorinin birinci sayfasında bulunan içerik diğer sayfalarda da aynı şekilde tekrarlanıyorsa, bu durumda canonical tag’i içerisinde birinci sayfayı belirtmeniz durumunda diğer sayfaları Googlebot indexten kaldıracak ve değerini birinci sayfaya verecektir.

Canonical Tag Kullanımı

<link rel=”canonical” href=”[url]” />

[url] kısmı sizin asıl öncelik verdiğiniz sayfa demektir.

rel="canonical" nedir, nasıl ve ne amaçla kullanılır.

Google bu özelliği 2009’dan beri destekliyor. Yandex – 2011’den beri.

Hangi durumlarda canonical etiketi kullanılmalı?

  • Pagination / Infinite-scrolling (Sayfalama / Sonsuz Kaydırma): Eğer e-ticaret web sitesi yönetiyorsanız ve ürünlerinizin kategorileri birden fazla sayfası bulunuyorsa sayfaların metadata (Meta başlık, açıklama bölümleri) ve içeriği tekrarlanan içeriğe dönüşme ihtimali var.
  • Faceted Navigation (Üst menü altında, sol veya sağ tarafta bulunan sidebar alanı): Kategori URL’lerinin sonunda “#, ?” gibi parametreler getirerek benzer URL’ler oluşturduğu için bunlar muhtemelen indexlenebilir durumda.
  • SearchBox: Site içi arama kutucuğunuz varsa muhtemelen yapılan her bir arama indexlenebilir durumda. Dolayısıyla bu tür arama sonuçlarının canonical tag’ini arama sayfasının kendi URL’ine belirtmemiz doğru olur. Elbette bu durum eğer arama sonuçlarınızı özelleştirmek ve trafik alan sayfalara dönüştürmek istemiyorsanız.
  • Thin Content: İçeriği zayıf olan sayfalarınız varsa bunları ya zenginleştirmeli ve kullanıcıya değer katacak hale getirmelisiniz ya da indexlenmemesi için canonical tag ile daha zengin sayfalara yönlendirmelisiniz.

Canonical etiketini doğru kullanırsanız Googlebot ve Yandexbot’unun web sitenize ayırtmış olduğu crawl-budget’i daha iyi değerlendirebilir ve sayfalarınızın organik arama sonuçlarındaki performansını arttırabilirsiniz.

Eğer siz de bu ve buna benzer teknik SEO konularını tartışmak, fikirlerinizi sektördekilerle paylaşmak istiyorsanız herkese açık oluşturduğumuz Slack kanalımıza katılabilirsiniz.