Bireylerin kişisel blog ve kurumların marka blogu kullanımının SEO açısından ne gibi faydaları olur konusunda epeydir yazı karalamak istemiştim ama bir türlü vakit bulamadım. Uzun, soluklu ve keyifli bir yazı hazırlamak istediğim için buna anca vakit ayırabildim.

Benim için Picardes’e vakit ayırmak kişisel hayatımdaki düzene giren kriterlerden birisidir, çünkü; Edindiğim bilgileri yaymak misyon edindim ve bunu kendi yarattığım marka üzerinden yazmak benim hobimdir. Kesinlikle gelir elde etmek amacıyla yapmıyorum, zaten 2015’te yeniden hayata geçirdiğim Picardes bloğuna hiçbir şekilde reklam almadım ve öyle bir niyetim de olmayacaktır. Kendinizi hazır ve rahatlamış hissediyorsanız okumaya başlayabilirsiniz.

Bireylerin kişisel blog kullanması SEO açısından faydaları:

Görsel kaynağı: Makerbook

 • Kesinlikle ilk olarak PR* (*Public Relations – Halkla İlişkiler) anlamda kendi isminizi doğrudan pazarlıyorsunuz. İnsanlara ne kadar faydalı bilgi sunarsanız sunun, daha önceki konularımda bahsettiğim gibi; Herkes istediğini alır, gerisi bloğunuzda kalır.
 • Çevre edinebilirsiniz; İlgi alanınızda olan kitle ile birebir görüşme yapabiliyor, birlikte güzel işler yapabilme şansı yakalıyorsunuz.
 • Dilediğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Tabii belli bir kitleye hitap etmek istiyorsanız uzman olduğunuz alanda/larda yazılar paylaşmanız çok daha akıllıca. İnsanlar meraklıdır, öğrenmek için binbir türlü yollara başvurabilir. Bunların başında ise Google‘da veya birbaşka arama motorunda sorusunu yazıp araştırmada bulunurlar. Arama motorları da elbette akıllandı, en çok fayda sağlayan kaynakları seçip üst konumlara yerleştiriyor. İşte bu yüzden insanları tatmin eden içerikler üretmeniz gerektiğini sürekli vurguluyorum. Özellikle içten yazdığınız içerikler insanların duygularını harekete geçirir.
 • Kendi SEO’nuzu yapabilir ve yaratabilirsiniz. Bloğunuz için SEO açısından en büyük katkı da düzenli şekilde faydalı içerikler paylaşmaktır. Emin olun arama motorları blog yazalarını da önemsiyor. Aksi olsaydı zaten büyük markaların önünde geçemeyecektiniz. Bunun en iyi örneklerinden iki tanesi de budur;

Google "pr nedir" araması

 • Düşünceleriniz hakkında herkes yorum yapabilir ve sizi eleştirebilir. Eğer eleştirilere açık değilseniz bu özellikten kurtulmalısınız. Sizi eleştirmelerine, yazdıklarınız hakkında yorum yapmalarına yorum yapmalarına izin verin (tabi bunun seviyesi de vardır). Belki yanlış gördükleri kısımları düzelttirmek ya da sağlamış olduğunuz katkılarınızı takdir etmek isterler.
 • İçeriklerinizi sosyal medya ağlarında paylaşarak sizi ödüllendirebilirler. Eminim içerikleriniz paylaşınca sizde benim kadar sevinmiş oluyorsunuz. Bu gerçekten tarif edilemez bir duygudur.
 • İstekte bulunabilirsiniz. Örneğin benim reklamlardan almadığım geliri “bi’ kahve ısmarlamak ister misiniz?” adlı sayfamdan belki ağzımı tatlandırabilir ve beni mutlu edebilirler. “Bir umutla beklediğim en güzel yarınsın.” der ya Serkan Özel, işte sizin de belki böyle bir umutla bekleyebileceğiniz şeyler olabilir. Blog açtım hadi para kazanmaya başlayayım gibi niyetle başladıysanız şimdiden yolunuzu değiştirin derim.

Kurumların marka blogu kullanması SEO açısından faydaları:

Görsel kaynağı: Pixabay

 • Markanızı güçlendirebilir. Kurumsal sitede açamadığınız sayfaları blog üzerinden yazı olarak paylaşarak dilediğiz kelimede arama motorunda yer alabilirsiniz. Örneğin Kitap satıyorsunuz ama “kitap önerisi” diye bir ürün kategorisi açamıyorsunuz, bloğunuz üzerinden paylaşarak müşterilerin en çok tavsiye ettiği, satın aldığı ve paylaştığı ürünleri ekleyebilir, kullanıcılara kitap alma kararı konusunda yardımcı olabilirsiniz.
 • SEO anlamında büyük ölçüde ziyaret oranlarını zirveye taşıyabilirsiniz. Farklı firmada çalışıyorum ve rakibimiz olmasına rağmen başarıyı paylaşmaktan çekinmiyorum. Sonuçta Picardes sadece bir blog sitesi ve dilediğim her şeyi paylaşabilirim. SEMtr’de SEO direktörü ve Contentus kurucusu olarak görev alan Serbay Arda Ayzıt Twitter üzerinden İkinci Yeni markasının bloğu için içerikle nasıl başarı sağladıklarını paylaştı;

 • Resmi blog ile doğrudan satışları arttırabilir ve arama motorunda yükselişe geçebilirsiniz. Her zaman büyük müşterilerimize resmi blog açması konusunda ısrar ediyoruz ve bunun sağladığı başarıyı söyleyerek inandırmaya çalışıyoruz. Ürünleriniz hakkında hikaye ürün bölümünde ve bloğunuz sayfasında paylaşabilirsiniz. Her ikisini de uygulamanız kesinlikle yarar sağlar. Bu konuda Apple’ı örnek alabilirsiniz, küçücük urBeats kulak içi kulaklığı için bile bütün yazılabilecek özelliklerini yazmışlar (Bakınız). Ve elbette bu kulaklığı almama teşvik ettiler. Evet, bende artık urBeats kulak içi kulaklık sahibiyim.
 • Mağazanıza uğramaları için iştah açıcı yazılar paylaşabilirsiniz. En sevdiğim hareketlerden birisi de; Kurumsal firmaların yaptıkları küçük sürprizlerdir. Gerek mail üzerinden bildirdikleri kampanyalar olsun gerekse blogları üzerinde paylaştığı sezonluk ürünlerin indirimi beni gerçekten sevindiriyor ve doğrudan alışveriş yapmama teşvik ediyor. Elbette bu tür kampanyaları sadece mail ve blogları üzerinden değil, sosyal medya sayfalarında* paylaştıklarını da takip ederim (*Sosyal medya sayfalarınızı önemseyin ve oraya doğru kitleye yatırımlar yapın).

Benim sizinle paylaşmak istediklerim buraya kadardı. Kaçırmış olabileceğim noktalar da olabilir, bu konuda sizin önerileriniz varsa yorum olarak paylaşmanız yeterli olacaktır 🙂

Spok (Star Trek)

Uzun yaşayın ve başarılı olun!