Büyük bir şehirde yaşıyorsanız öncesinden bunun bilincinde olup, öyle hareket etmeniz gerekir. Ben de bir bisiklet kullanıcısı olarak her türlü önlemleri öncesinden alıyorum. Örneğin, bisiklet çalınınca yapılması gerekenleri neyse mutlaka araştırırım. Bisikletimin çalınmaması için ne tür önlemler almalıyım, ne yapmalıyım gibi soruların cevaplarını araştırırım.

Kendi bisikletim çalınmadı ama çalınırsa ne yapmalıyım bunu artık biliyorum. Büyük bir şehirde çalınırsa elbette bunun suçu öncesinde kendimde olacağını biliyorum. Sağlam kilit almadım, kilidi yanlış yere koydum, kilitlemeden insanlığa güvenerek bıraktım, her türlü olaylar yaşanabilen bir yere kilitledim gibi senaryolar. Bisikleti çalan şahıs değil, suç tamamen bende olacak yönünde düşünüyorum. Olayın bu tarafından bakılmazsa zaten işimiz çok zor. Bardağın dolu tarafından bakmakta fayda var. Gelelim asıl soruya;

Bisiklet çalınınca yapılması gerekenler nelerdir?

Kendimce toparladığım bilgilere göre burada yazacağım. Herhangi bir tecrübem olmadığını şimdiden belirtmek istiyorum. Eğer ki olursa – aynısını yapacağım.

  • Bisikleti çalan şahıs mutlaka gözüne çarpmış bir bisiklet olduğunu düşünerek çalmıştır.
  • Çalmasının asıl nedeni pahalı bir bisiklet olacağını düşündüğü için mutlaka bir yerlerde satmak isteyecektir. Bunun en güvenli satış yeri mutlaka internet ortamı olacaktır.
  • Her bir bisikletin markası ve modeli var, bilmemeniz imkansız. Bisikletin sadece markası ve modeli yetmez, ona belirli izler bırakabilir, malzemeler koyabilir, stickerlar yapıştırabilirsiniz, ki sizin olduğunu belli eden elementleri olsun. Çoğu bisiklette silinemez bir ID var, daha önce fotoğrafını çekmiş olmanız çok işe yarayabilir. Eğer o ID yoksa da yapışkan kağıtta olan seri numarası bulunması.
  • Bisiklet markasını Sahibinden.com, Letgo, Facebook arama sonuçları, Facebook gruplarından, Twitter’dan vb. yerlerden aratarak bulmaya çalışın. Eğer ki bir sonuç yoksa pes etmeyin, aramaya devam edin. Size otomatik bildirim gelmesini istiyorsanız Google Alerts kullanabilirsiniz.

Google Alerts – Çalıntı Bisikletin Bildirisini Alın

  • Çeşitli platformları kullanarak çalıntı bisikletinizi ilanlara ekleyebilirsiniz. Örneğin, karşıma Kayıp Bisiklet diye bir web sitesi çıktı. Buraya, forumlara, ekşi sözlük gibi yerlerden duyurusunu açabilirsiniz.
  • Bisikleti belki de biri çalıp bırakmış olabilir, ki çok düşük bir ihtimal ama bu ihtimali göz önünde bulundurursak, mutlaka birisi sosyal medyada duyurmak isteyebilir. Facebook’ta çeşitli gruplar var, Bisiklet Ulaşım Platformu gibi yerlerden bakınabilirsiniz. Her türlü benzer gruplara dahil olun.
  • Google’da “çalıntı bisiklet fiyatları” aylık olarak ortalama 40 kişi arıyor ve bunu fırsat bilen çok hırsız vardır. Olur da bisikletinizin ilanını bulduysanız mutlaka sakinlikle alıcıymış gibi iletişime geçin. İletişimi olabildiğince pozitif şekilde sürdürün ve bir buluşma ayarlayın.
  • Buluşma noktasına tek başınıza veya bir arkadaşınızla gitmek yerine polisi arayın ve kendilerini yanınıza alın. Buluşma noktasına en az 1 saat öncesinden çağırırsanız vakti daha iyi kullanmış olursunuz.
  • Bisikletinizin hırsızı yanınıza gelmek üzere olduğunda onu tek başına karşılayın ki kaçma paniğine girmesin. Siz de olabildiğince doğal olun. Karşılaştığınız zaman ne kadar zamandır bisikleti kullandığını, kaza falan yaptı mı gibi sorular sorun ki sizi gerçekten alıcıymış gibi görsün. Bir yerde zaten polisler yanınıza gelecektir, tam o anda bisikletinize sıkı sarılın ve anın mutluluğunu yaşayarak birkaç metre uzaklaşın.

Araştırmalarım sonucunda toparladığım bilgiler bu şekilde. Umarım bu bilgiler faydalı olmuştur. Kendinize baktığınız kadar bisiklete de bakmalısınız. Sonuçta o sizin sahip olduğunuz bir varlık, nereye gittiğinizi ve ne kadar kalacağınız önemli değil, önlemini alınız. Kendinize ve bisikletinize iyi bakmanız ümidiyle burada bitiyorum 🙂