Çocukluğumdan beri tanıdığım en iyi arkadaşımla bir yerlere uçmaya karar verdik. Nereye gitsek diye derin düşüncelere dağıldık, içinden zor çıktık açıkçası. Şimdiye kadar hep kendi memleketlerimizi gezmiştik, hiç farklı bir ülkenin kültürünü tanımaya fırsatımız olmamıştı. Başta planımız vardı aslında, Amsterdam’a gidecektik ancak, orada çok deli şeyler yapabileceğimizi düşündük. Ne de olsa çoğu şey legal olan bir ülke. Yeşilliğin menüsü bile var, o kadar legal. 🙂 Bunu bir sonraki maceramıza bırakarak, Yunanistan’ın başkentine (Atina) gitmeye kadar verdik. Tarihi kalıntılara, oranın kültürünü tanımaya ve en önemlisi de Avrupa’ya gidebiliyor olmamız gerekiyordu.

24 Temmuz, Pazartesi, 23:50 – İlk defa Avrupa’ya ayak bastık.

Yunanistan Atina Havalimanı Otobüs Biletleri

Airbnb üzerinden ayarladığımız köşkümüze gitme vakti gelmişti. Köşkümüze varmamız için yaklaşık 40 km yol gitmemiz gerekti. 2 kişilik otobüs biletine 12€ verdikten sonra 1 saat civarında yoldaydık. Bundan sonrasını hazırladığım videolarda;

Atina’da ilk günün macerası:

300 metre yükseklikten Atina: Lycabettus tepesi

Stavros Niarchos Foundation Cultural Center Keşfi:

Atina Turu Sonrası Tavsiyelerim:

Atina baş belası - Yunan cırcırı

 • Gitmeden önce bu arkadaşınızı iyice tanıyın. Araştırmam sonucunda “Wrangler Grasshopper” dendiğini öğrendim. Kendisini “Yunan cırcırı” olarak adlandırdım. Atina’nın tüm ağaçlarında karşılaşmanız mümkün. Ağaç renginde olduğu için fark edilmesi oldukça zor. Oldukça korkaktır ama çıkardığı ses sinir bozucu. Atina size bu sesi 24 saat boyunca vaat ediyor.
 • Tanıdığınız yoksa, kalacağınız yeri mutlaka Airbnb’den ayarlayın. Hem uygun hem de oldukça zarif odalar bulmanız mümkün. Mümkünse Atina’nın merkezinden olsun, ki her yere yürüyerek ulaşabilesiniz diye. Biz tam olarak şu adreste kaldık.

Uber ile Atina Seyahat Ücretleri

 • Havalimanı sonrası otobüs, metro ve tramvay hiçbir şekilde kullanmadık. Hep yürüyerek gezmeye çalıştık. Bazen uzak yerlere ulaşmak için Uber kullandık. Uber kullanmamızın amacı, çok uygun olmasından kaynaklanıyor.
 • Atina’nın hava durumuna göre kış olmaz, olsa olsa en fazla şiddetli yağmur olabilir. Yaz aylarında gidecekseniz pantolon vb. almanızı önermem, aşırı sıcak. Mutlaka yanınıza fazladan çorap ve tişört alın. En basit çoraplara 3€ ve tişörtlere 6€ vermeye hazırsanız orasını bilemem.
Yunanistan Atina Evleri

300 metreden Atina evleri.

 • Atina’dan renkli renkli evler beklemeyin. Onların hepsi adalarda. Bizim adalara gitme vaktimiz olmadı ne yazık ki şehri tam olarak gezemediğimiz için. Adalara gitme vaktiniz olursa mutlaka Mykonos ve/veya Santorini adalarına gidin, gezilecek yerler arasında en dipte olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer ki sevgilinizle gezmeye gidiyorsanız Santorini adasını öneririm, oldukça romantik olduğunu söyleyenler var. Mykonos bu konuda nasıldır bilemem ama her ikisi de oldukça hoş görünüyor.
 • Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri oldukça pahalıdır. Biz genellikle en ekonomik yemekleri tercih ediyorduk, onlar da zaten 7€ civarındaydı. Sabahları 1 sandviç (3 – 3,5€) yeterli. Öğle veya akşam yemeğinde Atina’nın Sezar salatasını mutlaka deneyin, oldukça lezzetli ve doyurucudur. Biz en azından salata ile doyuyorduk ama tabi arada etli yemekler de yedik. Haftalık eğer yeme-içme bütçesi ayırmak istiyorsanız, en azından kenara bi 50€ ayırtın, yoksa aç kalabilirsiniz.
 • Güleryüzlü olmaya çalışın. Farklı bir kültürün alemindesiniz ve oradaki insanlar sizin düşmanınız değil. Ben her ne kadar Starbucks’ta bilgisayarımın şarj aletini kaptırdıysam, kendi suçum olduğundan kaynaklanıyor. İnsanlar gerçekten çok cana yakın. Sadece Yunan insanlarla karşılaşmayacaksınız sonuçta. Gördüğüm kadarıyla Atina’nın çoğu turist ve gerçekten çok heyecanlı görünüyorlardı. İnsanlarla kaynaşın, çevre edinme konusunda hevesli olmanızı öneririm.
 • Kahve içmeyi seven biriysen, Starbucks’a gidip bardakta Caramel Macchiato içmeni öneririm. Kahve gibi kahve, karamel gibi karamel. Kahvenin gerçek tadı sanırım oranın Starbucks’ında. En azından şimdiye kadar içtiğim en iyisi oradaydı. Bu arada, eğer internet’e ihtiyacınız olursa mutlaka şifre fişi isteyin çünkü Türkiye’deki gibi değil, herkes bağlanamıyor.
 • Şarabı hepiniz biliyorsunuz. Şarabın 2 katını düşünün – ballı Şarap! Hem de sıcak Şarap! Biz Qassabah Lounge Cafe denen yere birkaç defa gittik. Oranın sahibini Johnny Shamm‘ı tanıdık, arkadaş olduk. Baştan beri ilgili ve çok cana yakın biri. “Roman burayı önerdi” derseniz size belki de menüsünün en sonundaki Wine With Honey ikram edebilir. 🙂

Atina’da gezmenizi önerdiğim yerler:

 • Lycabettus Hill: Videolarda gördüğünüz gibi, Atina’yı 300 metreden görebiliyorsunuz. Biraz yağ yakmak ve terlemek istiyorsanız yürüyerek çıkmanızı öneririm.
 • Syntagma Square: Parklar, tarihi kalıntılar, harika insanlar ve daha fazlası.
 • Nea Smyrni Stadium: Koşu yapanlar, futbol oynayanlar. Kısacası, spor yapmalık bir yer ama tabi gidip görseniz de yeterli olabilir.
 • Stavros Niarchos Foundation Cultural Center: Kocaman bir alana sahip. Atina’nın denizine yakın. Ve de burada Yunanistan’nın Milli Kütüphanesi bulunuyor.
 • Monastiraki: Minimal evler, zarif restoranlar, çiçekler-ağaçlar, güzel insanlar ve daha fazlası.
 • Kifissia: Hediyelik eşyalar alabileceğiniz turistik bir yer.
 • National Garden: Kocaman bir park, bahçe, göl. Oranın hemen dışında duran askerlerle karşılaşmanız mümkün. Her ne kadar korkunç görünseler de yanlarından geçebilirsiniz. Fotoğraf çekmeye kalkışmayın, ben delilik yapıp çektirdim. Hemen ardından ona bakan diğer asker yanımıza geldi ve bu şekilde fotoğraf çekilemezsiniz dedi. Hareket edip de silahın üstündeki bıçakla size vurmayacaktır tabi de, saygısızlık etmiş olursunuz. Bir kere sabah çıkıp, akşam geri döndüğümde halen aynı asker orada nöbet tutuyordu, gözlerini görmeliydiniz – kıpkırmızıydı.

Yunanistan Atina Akropolis

 • Acropolis: Atina’nın en popüler tarihi kalıntısı. Çocukluğumda o yeri sadece tarih dersinde görmüştüm. Gözlerimin önüne gelince bir heyecanlandım. Gidin orayı görün ama bizim gibi yasaklanan sınırları geçmeyin, sivil çok 😀 Kovulmadık tabi ama kızmaları hoş olmuyor.

Cebinize Tripadvisor veya benzer bir başka uygulama indirin ve oradan gitmek istediğiniz yerleri seçin.

Gezdiğim yerleri görsel ve video olarak görmek ve takip etmek isterseniz aşağıdaki hesaplarıma bakabilirsiniz.

Tumblr: radamita.tumblr.com

Instagram: www.instagram.com/romanadamita

YouTube: www.youtube.com/user/romanadamita

Bir sonraki seyahat yazılarımda görüşmek üzere, hoşça kalın ve bolca gezin!