Gerek iş, gerekse kişisel amaçla sık sık kullandığım araçları bu sayfada yer vereceğim. Paylaşacağım araçlar genellikle yazılımsal veriler içeriyor. Hayat mı kurtarır bilemiyorum -benim derdimi hafifletiyor- ama en azından doğru veriler toplamak için bu araçlardan faydalanabilirsiniz.

Dert hafifleten Araçlar:

Tabii ki Google Chrome kullanıcısıyım. Zaman zaman tarayıcı değiştirebiliyorum ama en çok işimi gören Chrome olduğu için burada kullandığım uzantıları(araçları) tek tek ne işe yaradığı ile birlikte paylaşacağım;

İçerik tarama, bildirme ve kaydetme araçları:

 1. Google Webspam Report (by Google): Karşıma sevmediğim, içi yalan dolu ve kullanıcıyı aldatan içerik buldum mu hemen ‘report’ ediyorum Google’a. O da işini yapıyor mu yapmıyor mu artık kendisine kalmış.
 2. Broken Link Checker: Bulunduğunuz sayfada veya tüm web site’de 404 temalı hatalar ve ölü linkleri tespit eder ve çok şık bir rapor ile karşınıza sunar. Dilerseniz Chrome web mağazasından yükleyebilirsiniz veya resmi web sitesine gidip rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 3. Save to Pocket: İşim yoğun ama karşıma nefis bir içerik geldi. Tabi ben bunun tadından almak isterim ama daha sonra, bunun için kolayca Pocket hesabıma müsait olduğumda okumak için kaydediyorum. Siz de benim gibi nefis içeriklere açsanız, kullanmanızı tavsiye ederim.

SEO araçları:

 1. SEOquake: Web sitelerin özel bir şekilde genel SEO durumunun verilerini paylaşan ve sık sık kullandığım araçtır kendisi. Meta tag’lardından tutun da web site’deki anahtar kelime yoğunluğuna kadar birçok veri sunuyor. Aynı zamanda arama sonuçlarında web sitelerin özetini gösteriyor; Google’da ve Bing’te kaç index’i olduğunu, yaşını, referans bağlantı sayısını (SEMrush’a göre) v.b. birçok kriter.
 2. MozBar (by Moz): Windows’ta ctrl+shift+alt+M veya Mac’te cmd+alt+shift+M tuşlayıp kolayca aktif edebileceğiniz SEOquake benzeri bir SEO aracı. İkisini de aynı anda kullandığımda tarayıcı bazen kasabiliyor, bu yüzden her ikisini de farklı işlemlerde kullanırım.
 3. AMP Validator: Tam olarak SEO aracı sayılmayabilir ama yakında öyle olacağını ön görüyorum. Çünkü AMP (Accelerated Mobile Pages – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) birçok web site sektörü için kullanılması gereken bir araçtır. Tanımından da anlayacağınız gibi, web sitelerin daha hızlı açılabilmesi için kullanılıyor. Web sitelerin de hızlı olması gerektiği için SEO açısından önem taşır.
 4. Alexa Traffic Rank: SEO sektöründe bu nostaljik aracı bilmeyen yoktur. Eskiden ücretsizken çok fazla kullanılıyordu ama güncellenince artık para da istemeye başladı. Tabi bir yerden de kazanç elde etmesi gerekiyor. Alexa, web site’nin Dünya genelindeki ve lokal konumdaki sıralamayı, referans bağlantı sayısını, en çok trafik getiren ülkeleri, arama sonuçlarında en çok trafik getiren organik anahtar kelimeleri, web sitesi ile rakip olabilecek verileri gösterir. Ücretsiz’i bu şekilde, ücretlisine gerek yok bence.
 5. SEOmonitor: “SEO öptüm geçti değildir, keyifle sürdürebilmesi gereken bir ilişki türüdür.” demiştim geçen karaladığım yazıda. Gerçekten de öyle. SEOmonitor aracı, sayfadaki içeriği tarayıp öne çıkan anahtar kelime/-leri çıkarıyor, aranma hacmi, görünürlüğü, sıralamasını ve daha birçok verisini gösteriyor.

Sosyal Medya araçları:

 1. BuzzSumo: Web site’nin veya sayfanın sosyal medya’daki aktiflik durumu, paylaşım oranı ve bunun gibi birçok sosyal veri sunan araçtır bu da. Üyelik oluşturup giriş yaptığınızda daha bir sürü veri karşınıza çıkarı verir.

Video inceleme araçları:

 1. vidIQ Vision for YouTube: YouTuber’ların çok sevdiği ve sıkça kullandığını tahmin ettiğim araç. Yüklenen videolarda; Video etkileşimi, tahmini kazancı, SEO skoru, tavsiye etme sayısı, videoda kullanılan etiketler gibi birçok tahmini veriler içeriyor. Tahmini diyorum çünkü tam veri sunan araç olduğuna inanmıyorum. Tabi yine de kullanmanızda fayda var, ne de olsa kaybedebileceğiniz bir şey yok, ücretsiz.

Yazılımsal araçlar:

 1. Wappalyzer: Merak ediyorum bazen, web sitelerin kullandığı “CMS’i nedir?” diye. Çok uğraşmadan, tek tıkla size tüm ayrıntılarıyla kullandığı altyapısı hakkında detay veren araçtır.
 2. Facebook Pixel Helper (by Facebook): Web sitemi ziyaret eden kitleyi önemsiyorum ve onları kaybetmek istemiyorum. Kaybetmemek için de onlara kendimi hatırlatmam lazım. Yardımıma koşan Facebook’un Pixel’i, yapacağım reklamlarla tekrar o kullanıcılarla buluşturuyor. Yani anlayacağınız gibi, Facebook’a reklam verdiğinizde ilgili kitleyi geri almak için bu aracı kullanmalısınız. Facebook Pixel Helper ise web site’de bu aracın kodu bulundurup bulundurmadığını gösterir.
 3. Ghostery: O’ndan hiçbir şey saklayamazsınız. A’dan Z’ye kullandığınız tüm araçları karşınıza çıkarıyor. Bunu aslında size söylemeyecektim çünkü Picardes’in de ne kullandığını öğreneceksiniz, amma velakin sizi önemsiyorum ve paylaşmayı servet olarak görüyorum. Buna benzer ama birkaç ek özellikleri bulunan Builtwith de kullanılabilir.

Kişisel araçlar:

 1. Momentum: Yeni bir pencere açtığımda en çok ziyaret ettiğim web siteleri veya boş bir sekme görmektense planlı mı planlı, muhteşem mı muhteşem bir manzara görmek için kullandığım biricik aracım. Araç demek doğru mu bilmiyorum ama araç diye geçtiği için yer vermeden edemem. Birisinden “günaydın”, “iyi günler” veya “iyi akşamlar” alamadıysanız üzülmeyin, size bulunduğunuz konumun zamanına göre karşılıyor. Ayrıca kolayca erişmek istediğiniz platformları ekleyebilirsiniz, konumunuzdaki hava durumunu görebilirsiniz ve ‘To do’ listenizi oluşturabilirsiniz. Öve öve bitmiyecek, işte bu yüzden bunu çok seviyorum.
 2. LastPass: Kullanmakta olduğum o kadar çok platform var ki, hangi birinin giriş bilgilerini hatırlayacağımı artık bilemiyorum. O yüzden LastPass veri tabanında bu tür bilgileri kaydediyorum ve bir sonraki ziyaretimde kaydetmiş olduğum bilgilerle direkt giriş yapabiliyorum. Güvenebilirliği ile ilgili bir sürü tartışma gördüm ama hepsi boşa bence. Şimdiye kadar bana güvensizlik hissi vermedi, vereceğini de hiç düşünmüyorum.
 3. Full Page Screen Capture: Adından da anlaşılacağı gibi bu bir sayfa ekran görüntüsü çekme aracı. Alt+shift+P tuşlayıp tüm sayfayı kolayca çekebileceğiniz ve bilgisayarınıza kaydebileceğiniz basit ama işlevli bir araçtır.
 4. WOT: Chrome bazen girdiğimiz web sitelerinin güvenliği ile ilgili sorun çıkarabiliyor ama her zaman değil. WOT aracı, kullanıcıları tarafından daha önce oylanmış ve güvenlik durumunu belirtmiş ve ona göre puanlama sistemi oluşturmuş. Bu puanlamaya göre güven oranını karşınıza çıkarıyor. Eğer güvensiz ise, size direkt uyarı çıkarıyor ve o web site’de oturupla kalkmak arasında seçenekler veriyor.
 5. Grammarly: İngilizce diliniz çok akıcı değilse ve bir şeyler karalamaya çalıştığınızda, karaladığınız kelimelerden emin değilseniz Grammarly düzeltiyor. Örneğin; “the” yazdın ama aslında orada “the” diye bir ibare geçmemesi gerekiyorsa Grammarly bunu sana kırmızı işaretliyor ve seni düzeltmen için uyarıyor. O’na güvenin.
 6. Raindrop.io – All in One Bookmarks Manager: Gezdiğim ve hoşuma giden siteleri kaydetmek amacıyla kullandığım araçtır. Görsel açısından oldukça zengin, kullanımı konusunda da basit.
 7. Wikiwand – Özellikle bir blog içeriği yazdığımda bazı bilgileri daha net öğrenebilmem için Wikipedia kullanırım. Ancak Türkiye’deki bazı sorunlardan dolayı kapandı. Buna çözüm olarak Wikiwand’ı buldum. Arama sonuçlarından Wikipedia linkini tıkladığınızda otomatik olarak Wikiwand’a yönlendiriliyor ve çok daha hoş bir tasarımla içerikler okunabiliyor.
 8. Useloom (Loom): Bildiğin tüm ekran videosunu çeken programları unutun, Loom ile tamamen ücretsiz bir şekilde Google Chrome kullanarak yararlanabilirsiniz. Ekran videosunu çektikten sonra online ortamda kendi veritabanına yükleyerek size özel bir link veriyor, bu sayede linki paylaştığınız herkese erişebiliyor. Aynı zamanda çektiğiniz ekran videosu özelinde erişebilen herkes belirli süre için yorum yapabiliyor, sorularını herkese açık bir şekilde paylaşabiliyor. Henüz böylesine güzel bir Chrome Extension ücretsizken mutlaka yararlanın derim.

Chrome’da kullandığım araçlar bu şekilde. Çok fazla olabilir ama hepsi birbirinden iş bitirici ve yararlı. Hatta karşıma başka benzer araçlar çıkarsa yine burayı güncellerim. Chrome dışında kullandığım araçlar nedir diye sormanıza zahmet ettirmeden onları da sizinle paylaşayım, merakınızı gidermiş olurum bir nevi.

Olmazlarsa olmaz dediğim araçlar:

Sıkça kullandığım Araçlar:

 • Keyhole: Twitter, Instagram ve Facebook’taki tüm etkileşimin genel verilerini gösteren araçtır. Kısacası; Sosyal medya’daki kullanıcı adını, hashtag’i veya web sitesini girdiğinizde onunla ilgili tüm etkileşimler gösterilir.
 • Ahrefs, SEMrush, SEOmonitor, Moz, SearchMetrics, DeepCrawl, SimilarWeb: Bazılarının kullanımı kolay olsa da içerisindeki verileri ayıklamak oldukça zor olabiliyor. Tabi bu web site’nin verilerin büyüklüğüne göre değişiyor. Doğru kullanılması web site’nin SEO açısından sağlıklı hale getirebilmek için oldukça idealdir.
 • Keyword Tool, KWfinder, Copyscape, Siteliner: İçerik oluştururken benzersiz olmaması ve aranma kriterlerine göre olması için sıkça kullandığım araçlar arasında yer alıyor.
 • PR-CY: WooRank yerine kullandığım Rusça araçtır. SEOquake Chrome eklentisine de benziyor aslında ama çok çok daha ayrıntılı genel SEO durumu bulunuyor.
 • Topvisor, Serpstat: Web sitelerin manuel olmasa da anahtar kelimelerin kısmen doğru sıralamasını gösteren ayrıntılı raporlarını sunan iki araç. API’leri genellikle Google ile beraber güncelleniyor, bu yüzden onlara güveniyorum.
 • SpyOnWeb: Web site’nin whois’i bir nevi. IP adresi, DNS server, Analytics kodu göstermesi için kullandığım araç.
 • HTTP Status Code Checker: Web site’deki yönlendirme detayları sunan araç.
 • Screaming Frog SEO Spider Tool, Xenu: Web site’deki tüm kritik URL’leri, meta tag’ları vb. tespit etmek için kullandığım iki araç.

Höh! Yoruldum. Sizin de önermek istediğiniz dert hafifleten yararlı dijital pazarlama araçları olursa yorum olarak paylaşabilirsiniz. Seve seve onaylarım.

Höh! Yoruldum.

Son güncelleme tarihi:  4 Temmuz 2018