Bir önceki konumda görsellerin içeriğe etkisinden bahsetmişken Küçük ipuçlar etiketi altında daha sık buluşacağımızı söylemiştim. Yeni konumda size Google AdWords reklamlarının SEO‘ya nasıl etki ettiğinden bahsetmek istiyorum.

Google AdWords Reklamlarının Faydaları

Arama Motoru sonuçlarında doğrudan alakalı anahtar kelimelerde çıkmanızı sağlayan bir hormonlu araçtır. Tıklandığında herhangi bir SEO katkısı olmaksızın sitenize daha fazla ziyaret getirir ve bu şekilde daha fazla müşteriye sahip olunabilir. Bu ziyaretlerin bazıları sadece gezip kapatmakla biterken, bazıları ise sizin devamlı müşterinize dönüşebilir. Peki bu nasıl mümkün olur?

Yaratıcılık ve Yenilikçilik


Yaratıcı reklamları eklediğim özel bir sayfa var. Vaktinizi ayırmak isterseniz.

Mobil çağında yaşıyoruz, insanların bilgisayar kullanmak zorunda kalmadığı bir zaman çizelgesi içerisindeyiz. Bu zaman çizelgesine uymazsak, yenilikçiliğe açık olmadığımızı ve bu şekilde başarılı olamayacağımız anlamına gelir. İster inanın ister inanmayın, insanlara bir ürünü satmak gerçekten zorlaştı. Sıkı durun, size gerçek fayda sağlayacak ipuçlar vermeye hazırım!

  • Göze hoş görülen tasarımınız olsun. Renk uyumu bu konuda çok önemlidir. (“Renkler müşterileri %85 oranında etkiliyor“: Bkz)
  • Anında iş bitirici bir siteniz olsun. Hiçbir şekilde kullanıcıyı bekletmesin.
  • Başka bir sekmeye geçmesini engelleyin. “Durun, size çıkmadan bir indirim kuponu vermek isteriz!” gibi bir push bildirimi kullanın. Onları ne kadar önemsediğinizi bu şekilde gösterebilirsiniz.
  • Gözle görülür bir yerde “Kargo Bedava” kelimesini kullanın.
  • Ürünleriniz yorumlara açık olmasına dikkat edin. Her kullanıcı hemen satın almak istemez, önce soru sorabilmeli.
  • Kampanya sayfalarınız olsun. 3 Al 2 Öde gibi birçok e-ticaret taktikleri var.
  • Sosyal medya hesaplarınıza erişilebilir olsun.
  • Siz, siz olun, başkaları taklit etmeyin.

Peki bunları neden söyledim? Tabi ki Google AdWords reklamlarından gelen ziyaretçileri kaçırmamanız için. Peki AdWords ile kaçırmadığınız kullanıcıların size SEO konusunda nasıl fayda sağlayacaklar? Hemen anlatıyorum. Özel biri olduğunu hissettirdiğiniz ve memnun ettiğiniz her kullanıcı sizin sitenizden bahsetmek ister. Çevrelerinden sosyal medya hesaplarına ve hatta sizin sayfanızın değerlendirme yorumlarına kadar sizleri gerçek anlamda överler. Bu inanılmaz bir katkı değil mi sizce? Sadece SEO katkısından ziyade, sizi daha fazla kitleye ulaştırıyor, bu da doğrudan sizin rakiplerinizden daha başarılı olduğunuzu kanıtlar.