Önceki yazılarımda devamlı bir şekilde SEO deneyleri üzerinden çalışarak, değerlendirmelerin sonucunu paylaşıyordum. Deneyler üzerinde çalışmak, sonuçları değerlendirmek ve bunu yazıya dökmek bir hayli vakit alıyordu. Dolayısıyla şimdilik üzülerek buna bir son vermek istedim.

İlerleyen zamanlarda belki tekrar farklı başlıklar özelinde SEO deneyleri gerçekleştireceğim. Ancak, o zamana kadar edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmayı hedefliyorum.

Bildiğiniz üzere SEO performansını iyileştirmek, KPI’ları daha yakından takip edebilmek, teknik SEO sorunları yorumlayabilmek için çeşitli araçlar bulunuyor. Twitter üzerinden Rand Fishkin’in başlattığı bir ankete göre, 2018 yılında 1600 kişinin oy sonucu SEMrush, Ahrefs ve Moz en çok tercih edilen SEO araçları arasında yer aldı.

Peki Google’ın tamamen ücretsiz olarak sunduğu araçlar? Onları gözardı etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta yaptığımız SEO çalışmalarının sonucunu en çok Google arama sonuçlarında yansımasını istiyoruz. O halde Google’ın bize sunduğu en önemli webmaster araçlarından biri olan Search Console‘u aktif bir şekilde kullanmalıyız.

Google Search Console Nedir? Tanıyalım

Google Search Console (GSC), web sitemizi mülk olarak ekledikten sonra, Google arama sonuçlarındaki performansını, index durumunu, tarama hatalarını, edinilen bağlantılarının detaylarını açık bir şekilde paylaşan bir araçtır.

Karşımıza çıkarılan her bir detayı yorumlamamıza ve buna yönelik nasıl bir aksiyon almamız gerektiğine dair önemli ipuçları bulunduruyor.

2018 yılının Ocak ayında GSC arayüzü tamamen yenilendi. Ocak 2019 itibarıyla da artık Beta sürümünden çıkıp, birçok raporu artık yeni Search Console üzerinden takip etmemiz gerektiğini açık açık belirtiyor (Yeni sürümle ilgili detayları linkten inceleyebilirsiniz). Ancak, aynı zamanda eski arayüzde kalan bazı önemli raporlar var (Tarama İstatistikleri gibi). Dolayısıyla şimdilik her ikisine de adapte olmamız gerekiyor.

Gelelim bu yazımda asıl paylaşmak istediğim konuya değinelim. Hem Google Search Console hem de SEO denetleyici olarak geçen Screaming Frog SEO Spider beraberinde yapabileceğimiz önemli bir analizden bahsedeceğim.

Site Dışından En Çok Bağlantı Gelen Sayfalarının “404” Kontrolü

Öncelikle site dışından bizim web sitemize en çok bağlantı edindiği sayfaları tespit etmemiz gerekiyor.

Yeni Google Search Console üzerinde uygulayacağımız adımlar;

 1. Yeni GSC mülkünüze giriş yapmanız,
 2. Sidebar kısmında bulunan “Links” bölümünü tıklamanız,
 3. Ardından “External links” altında bulunan “Top linked pages” raporuna geçiş yapmanız gerekiyor.
Google Search Console – Top linked pages (externally)

Yukarıdaki ekran görüntüsünde belirttiğim adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınıza .csv uzantılı bir doküman indirilecek.

Dokümanı açtığınızda karşınıza şöyle bir görüntü gelecek. “Target page” altındaki bütün URL’leri kopyaladıktan sonra, bilgisayarımıza indirdiğimiz Screaming Frog SEO Spider programını açıyoruz.

Program 500 URL’e kadar ücretsiz tarama yapabilir. SEO Spider ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız ve URL sayınız 500’den fazla ise URL’leri birkaç bölüme ayırarak taramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Screaming Frog SEO Spider üzerinden öncelikle uygulamamız gereken bazı ayarlar var;

 1. En üst menüdeki “Mode” altından “List” seçiyoruz,
 2. Logonun hemen sağ tarafında çıkan “Upload” açıp kopyaladığımız URL’leri taratmak için “Paste” diyoruz,
 3. Çıkan pencerede “OK” dediktenten sonra tarama başlıyor,
 4. Tarama bittikten sonra sekmeler arasında bulunan “Response Codes” bölümünü tıklıyoruz,
 5. Sonuçlarda hangi sayfaların 404 verdiğini önce görebilmemiz için “Status Code” sütununu 2 kez tıklıyoruz,
 6. Raporu indirebilmek için “Export” diyor ve işlemi tamamlıyoruz.
Screaming Frog SEO Spider – Response Codes

Analiz sonucunda çok güzel bir rapor elde ettik. Peki 404 raporu ne işimize yarayacak diye sorarsanız;

 • Google arama sonuçlarından veya dış kaynaklarda verilen bağlantının ilgili sayfa 404 yanıt durumunu veriyorsa, kullanıcı o sayfaya vardığında direkt olarak ayrılma olasılığı bir hayli yüksek.
 • 404’e düşen bu sayfalar yerine kullanıcıları daha doğru yönlendirmemiz için rapordaki hatalı URL’lere 301 yönlendirmesi sağlamamız gerekiyor.
 • Bu sayede trafik alacağınız sayfalardan kullanıcılara daha iyi bir deneyim sağlamış olursunuz. Bununla beraber Googlebot sayfalarınızı taramak için ekstra bütçe harcaması gerekmeyecek.

Haftalık düzenli bir şekilde Google’dan John Mueller, herkesin katılabileceği webinarlar gerçekleştiriyor. Geçen hafta John Mueller önerilerde bulunurken, kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi direkt olarak Google arama sonuçlarındaki sayfalarınızın sıralamalarını etkileyeceğini belirtmişti. Tam olarak bundan yola çıkarak, elimizin altında bulunan araçların nimetlerinden faydalanarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek üzere bu analizi sizlerle paylaştım.

Umarım faydasını göreceksiniz diyerek usulca bu yazıyı sonuçlandırıyorum. ✌️