Meta Description Tag

Bu etiket de Google SEO açısında artık pek fazla bir önem arz etmese de diğer birçok arama motoru için önemlidir. Bu açıdan ciddiye alınması gerekmektedir.

Bu etiket, birkaç çarpıcı cümle ile sitemizin içeriğini ve amacını özetleyebilmemiz içindir. Amacımız arama motorlarını kullanan müstakbel ziyaretçilerimize sayfamız hakkında doğru bir fikir verebilmektir.

 

Kullanımı

<meta name="description" content=" Sayfamızı tanıcı cümleler" />

Bu açıklamalara göz atan ziyaretçiler, sitenize girmekten vazgeçebilirler. Yahut sıralamada sizin üstünüzde olan siteler yerine sizin sitenize girmeyi tercih edebilirler. Bu tanım cümlelerine önem vererek ilgili ziyaretçi sayınıza önemli bir katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca description’da azami 160 karakteri aşmamaya dikkat etmelisiniz.

meta-tag-description-picardes

Baştan beri vurguladığım gibi hiçbir zaman ziyaretçileri aldatmamak gerçekten içeriğinizi tanımlayan doğru bilgiler vermek yararınıza olacaktır. Çünkü aldanarak sitenize gelen kişiler site içeriğinizin description’daki açıklamalarla alakasız olduğunu gördüklerinde derhal sitenizi terk edecekler ve arama motorlarında sitenizle tekrar karşılaştıklarında da sizin sitenizi değil sıralamadaki diğer sitelere gitmeyi tercih edeceklerdir.

 

İşin bu yönüne bakıldığında müstakbel ziyaretçilerin önlerinde listelenen siteler içerisinde takılmak amacıyla, sizin sitenizi seçmelerini teşvik edeceği için description özniteliği gerçekten önemlidir.

 

Farkettiğiniz gibi hemen her konuda site ziyaretçilerinizin sitenizi hemen terk etmelerinin SEO açısından sakıncasından bahsetmekteyım. Sitenize gelen kişileri mümkün olduğunca uzun süre sitenizde tutmak Ziyaretçi Memnuniyeti (User Satisfaction) sitenizin birçok sayfasını ziyaret etmelerini sağlamak ve sitenizden hemen çıkma oranını mümkün olduğunca aşağılara çekmek, SEO çalışmlarının en önemli birçak temel hedefinden birisidir. Yapacağınız tüm SEO çalışmlarında bu hususu göz önünde tutmanızı bir kez daha vurgulamak istedim.

Paylaşmak Güzeldir:

Pin It

Tarih: 30 Ocak 2014   Yazar:   Kategori: Google, SEO   397 OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 × beş =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>