Blog yazarlığı dünyası öyle sanıldığı gibi gökkuşağı ve kelebeklerden yapılma sevimli ve kolay bir yer değil. Eğer bir parkta yürüyüş yapmak kadar kolay olduğunu sanıyorsanız, yeniden düşünün. Bu endüstride (evet endüstri, bu bir iş dünyası) ayakta kalabilmek istiyorsanız kendinizi diğerlerinden ayırabilmelisiniz ve bunu söylemesi yapmasından daha kolay.

Okumaya devam edin ve kendi bloğunuzu başlatmakla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, işte web bloğunuzu geliştirmek için size 7 ipucu. Bunlardan faydalanın ve belki de internette bundan sonraki büyük bir işi siz başarmış olun.

1. Asla ‘Ç’alıntı Yapmayın

Blog yazarken sizin için bu muhtemelen en önemli ipucudur. Başka bir yazarın işini kopyalamak internette hırsızlıkla eş anlamlıdır. Bu blogunuzun cezalandırılması için de kesin bir yoldur.

Ayrıca, şunu da aklınızda tutmanız gerekir ki web okurları harika bir hafızaya sahiptirler. İnternetin olayı, yazdığınız bir şeyin orada sonsuza dek kalacak olmasıdır. Bir kere yapacağınız basit bir hata sizin süresiz bir şekilde “düşüşünüze” sebep olabilir.

2. Kendi Bakış Açınızla Yazın

Evet, ilham olarak kendi kaynaklarınızı kullanmanın hiçbir yanlış tarafı yoktur. Devlerin omuzlarında durmak sizi sadece daha iyi bir blogger yapar. Ancak, her zaman şunu aklınızda tutun ki bu sektörde kendi markanızı oluşturmanız gerekir. Aksi takdirde, daima hayranı olduğunuz insanların gölgesinde kalırsınız.

Kendinize ait o blogu hayata geçirdiğinizde kendi kendinizin yazarı olun. Kendi makaleleriniz gerçek sizi yansıttığını göreceksiniz. Olmadığınız biri olmayı bırakın. Gerçek “siz”i kucaklayın ve kendi ifadelerinizle yazın.

3. Okurlarınızla İlişki Kurun

Blogunuzun yorum kutusu okurlarınızla sizin aranızda daha sıkı bağlar kurmak için mükemmel bir geçittir. İnsanlar büyük bir şeyin parçası olmayı severler. Sorularına cevap vererek ve övgüleri için teşekkür ederek onlara bunu hissettirin.

Bunun yanında, olumsuz yorumlarla karşılaştığınızda kaba olmaktan kesinlikle kaçının. Okurlarınızın fikirlerine saygı duyun; çünkü onlar sadece bloğunuzla ilgili kendi bakışlarını yansıtıyorlar – ve böylece aslında size katkıda bulunmuş oluyorlar. Klişe de olsa çok doğru olan şu sözü hatırlayın: Herkesi memnun etmeniz imkânsızdır.

4. Yapıcı Eleştirilerin Size Yardım Edeceğini Bilin

Üçüncü ipucu doğrultusunda, okurlarınızı şimdi ve her zaman dinlemek size ayrı katkılar sağlayacaktır. Onların yaptıkları eleştiriler belki de sizin kusurlarınıza işaret ediyordur. Kaldırması kolay olmayan yorumlarla karşılaştığınız zaman hemen kalbinizin kırılmasına izin vermeyin. Bunun yerine bu tip yorumları belki de daha iyi işler çıkarmanızı sağlayacak öğrenme fırsatları olarak değerlendirin.

5. Yazılarınız İçin Sadece Onlara Uyan Görselleri Kullanın

Yeni bloggerların en çok yaptıkları ortak hatalardan biri de yazdıkları yazı ile içerik olarak hiçbir alakası olmayan görseller kullanmaktır. Bu alışkanlığı hızlıca terk edin ve bunun sonucunda blogunuzda herşeyin nasıl da bir harmoni içinde çalıştığını görün.

Ayrıca internetten bulduğunuz görsellerin çoğunun lisans hakları vardır. Başınızın ağrımaması için başka web sitelerinden aldığınız resimleri kullanmak için izin isteyebilir veya kendi resimlerinizi çekebilirsiniz. Böylece zaten aynı resimleri kullanan onlarca diğer kalitesiz blog ve web sitesi ile aynı kefeye düşmemiş olursunuz.

6. Minimalist Bir Yaklaşıma Sahip Olun

İnsanların sınırlı bir dikkat süresi vardır, özellikle internette. Onları aşırı bilgi ile bombardımana tutmak bloğunuzdan ayrılmalarına sebep olabilir. Blogunuzda olayı mümkün olduğunca basit tutmaya çalışın. Özlü cümleler yazın ve paragraflarınızı kısa tutun.

Buna ek olarak, gösterişli temalar kullanmayın ve ‘banner’ reklamlarını da ılımlı tutun. Blogunuzun görüntüsü ne kadar hafif olursa okurlarınızın gözleri için o kadar iyi olur.

7. Sosyal Medya ile iç içe olun

Unutmayın ki bu çağ sosyal ağlar çağıdır. Facebook, Twitter, Google+, Pinterest ve diğer sosyal medyayı kendi avantajınıza kullanın ve yeni blog makalenizin bir an önce yayılmasını sağlayın.

Blog yazmak kararlılık ve azim isteyen bir zanaattır. Sürekli denemeler yaparak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemeye çalışın; böylece zaman içerisinde insanların sizin sitenizi fark etmelerini sağlamanın giderek daha kolaylaştığını göreceksiniz.